Štefan Margita jako Don Buoso v nové inscenaci Opery Národního divadla

3. a 5. listopadu proběhly v Národním divadle v Praze premiéry operního představení s názvem Don Buoso / Gianni Schicchi. Jedná se o dvě jednoaktovky z pera Jana Kučery a Giacoma Pucciniho v režii Davida Radoka. Jednu z hlavních rolí ztvární tenorista Štefan Margita.

Historku o florentském chytrákovi Giannim Schicchim znal dobře už Dante Alighieri – dokonce se o něm zmiňuje ve své slavné Božské komedii: Schicchi prý zfalšoval ve svůj prospěch závěť bohatého Buosa Donatiho a za to přišel do pekla. Do širokého povědomí však Gianni Schicchi vstoupil teprve díky Giacomu Puccinimu a jeho operní komedii. Po smrti Dona Buosa Donatiho se, jak už to bývá, shromáždili jeho příbuzní, aby se přihlásili o svůj díl z Buosova nemalého dědictví. Něco se šušká o tom, že Buoso své příbuzné obešel a největší část svého majetku odkázal jakémusi klášteru… Co takhle pro změnu obejít Dona Buosa a jeho závěť… Je to všechno opravdu taková legrace, jak by se dalo soudit z Pucciniho groteskní, bravurní a jiskřivé hudby, v níž samozřejmě nechybí ani typicky pucciniovské melodie v čele s hitem „O mio babbino caro“? Co je to vlastně za lidi, tihle příbuzní bohatého nebožtíka Dona Buosa? A kdo to asi ten Don Buoso Donati byl? Jsou to všechno jenom pitoreskní postavičky ze středověké Florencie, nebo k nim máme mnohem blíže, než bychom si mysleli?

Nepřehlédl Dante v pekle ještě někoho dalšího, kdo má v téhle „historce“ prsty? Právě takové otázky inspirovaly vynikajícího českého operního režiséra Davida Radoka ke vzniku zcela nové, černé operní komedie, která dějově předchází Pucciniho Giannimu Schicchimu a líčí, jak to celé se smrtí Dona Buosa mohlo být… Spolu se skladatelem Janem Kučerou napsali pro Národní divadlo operní novinku, která po dějové i hudební stránce čerpá z proslulé Pucciniho aktovky, ale zároveň posunuje celý příběh do poněkud jiného světla.

Těmito slovy zve Opera Národního divadla na nové představení, které na podzim 2023 obohatí repertoár Opery pražského Národního divadla. V jedné z hlavních rolí se představí tenorista Štefan Margita.

Více o inscenaci i svých dalších plánech v této sezón prozradí Štefan Margita Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností s premiérou ve čtvrtek 30. listopadu v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 3.12. v 10:00 nebo v úterý 5.12. ve 22:00.

Foto: Štefan Margita (©Jan Zátorský)

Podcast