"Strhující výkony, technicky brilantní a bohatě expresívní", napsala kritika o výkonu Martina Kasíka

"Hra Martina Kasíka vyniká obdivuhodnou technikou, plasticitou, silným smyslem pro barvu a inteligencí", napsal The New York Times. Co čeká jednoho z našich špičkových pianistů v Roce české hudby?

Martin Kasík se klavírní hře věnuje od čtyř let. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením prof. Moniky Tugedliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Své hudební obzory si rozšířil mistrovskými kurzy u Lazara Bermana, Garricka Ohlsona, Christiana Zachariase, Paula Badury–Skody.

Vítězství v soutěži Pražského jara 1998 a Young Concert Artists v New Yorku 1999 mu otevřelo cestu na světová pódia – Carnegie Hall, sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall, Tonhalle Zürich, Gewandhaus Leipzig, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinki, Auditorio de Barcelona, Suntory Hall Tokio, Kennedy Center Washington aj.

Spolupracoval s řadou světově proslulých dirigentů, mezi něž patří Pinchas Zukerman, Marin Alsop, Yakov Kreizberg, Ingo Metzmacher, Serge Baudo, Ken-Ichiro Kobayashi, Libor Pešek, Jakub Hrůša či Tomáš Netopil.

Vystoupil s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, New York Chamber Philharmonic, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdam Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic, Singapore Philharmonic. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s nimiž uskutečnil koncertní turné po Japonsku a USA.

Od roku 2009 vyučuje Martin Kasík na Pražské konzervatoři. Jako pedagog působí rovněž na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Od roku 2008 je uměleckým ředitelem Mezinárodního festivalu Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních.

Vydal více než desítku CD, především ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva. Jeho nahrávky získaly nejvyšší ocenění v časopisech Gramaphone, Repertoire a Harmonie.

Více o svých současných aktivitách prozradí Martin Kasík Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností. V premiéře ve čtvrtek 22. února v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 25. 2. v 10:00 nebo v úterý 27. 2. ve 22:00.

Foto: Martina Kasík (©Vilém Veverka)

Podcast