„Vášeň a violoncello: Nouzovský…“ napsal o předním českém violoncellistovi Aller-Zeitung

Petr Nouzovský se pro mě stal na chvíli „převtěleným“ Schumannem, napsala kritika v Hudebních rozhledech o muzikantovi, který hraje na nástroj Georg Rauer 1921.

Violoncellista Petr Nouzovský studoval na Pražské konzervatoři, pražské HAMU, Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Madridu. Kromě opětovného pozvání na Piatigorského seminář v Los Angeles absolvoval mistrovské kurzy u Mstislava Rostropoviče, Borise Pergamenschikova a Lynna Harrella.

Od roku 2019 je Petr Nouzovský sám pedagogem Pražské konzervatoře a vyučuje i na New York University v Praze.

Petr Nouzovský spolupracuje s předními dirigenty, jako jsou Jakub Hrůša, Tomáš Brauner, Charles Olivieri-Munroe, Gábor Takács-Nagy, Petr Altrichter, Caspar Richter, James Judd a řada dalších.  Ve svém repertoáru má díla klasické violoncellové literatury (Martinů, Dvořák, Brahms, beethoven, Čajkovský, Haydn, Schumann, Šostakovič, Bloch), ale i koncerty pro svou obtížnost méně hrané (Prokofjevova Symfonie-Koncert, Offenbachův „Millitaire“ Koncert).

Nahrává pro Dabringhaus und Grimm, CUBE, Albany, Supraphon, ArcoDiva. CD Vivat Tango nahrané s akordeonistou Ladislavem Horákem pro Supraphon získalo ocenění Nejlepší violoncellové CD roku 2014 The Violoncello Foundation New York. Dvojalbum s kompletním dílem Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr s Plzeňskou filharmonií a dirigentem Tomášem Braunerem, vydané prestižním německým vydavatelstvím Dabringhaus und Grimm, získalo cenu „Nahrávka roku 2017“ Prague Classic Awards, „Cenu německých kritiků 2017“ a superlativní recenze v Pizzicato Luxembourg a Frankfurter Allgemeine. Také v roce 2019 vydaná nahrávka Sonát pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů natočená s legendárním švýcarským klavíristou Gérardem Wyssem pro label ArcoDiva získala skvělé recenze u nás i v zahraničí.

Petr Nouzovský dosud odehrál stovky koncertů a vystoupil na mnoha prestižních pódiích ve více než čtyřech desítkách zemí po celém světě.

Kterých úspěchů si Petr Nouzovský považuje nejvíce a na co se chystá v nejbližší době? Prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností, který má premiéru ve čtvrtek 7. prosince v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 10.12. v 10:00 nebo v úterý 12.12. ve 22:00.

Foto: Petr Nouzovský (©Daniel Havel)

Podcast