Alisa Weilerstein představuje své Fragmenty. Bach se v nich potká se soudobými autory.

Violoncellistka si objednala původní skladby u 27 žijících skladatelů, které chce propojit s Bachovými suitami v rámci nového ambiciózního projektu "Fragments". Celkem půjde o šest hodin hudby rozdělených do šesti částí: první dvě z nich budou mít premiéru už začátkem příštího roku 2023.

Čtyřicetiletá americká violoncellistka Alisa Weilerstein patří k nejvyhledávanějším představitelkám svého nástrojového oboru. Spolupracovala s prakticky všemi předními světovými dirigenty a orchestry současnosti a v roce 2009 zahrála i v Bílém domě prezidentskému páru, manželům Obamovým. Hojně navštěvuje také Prahu: loni zde například provedla spolu s Českou filharmonií Elgarův koncert pod taktovkou Jakuba Hrůši.

Nyní umělkyně připravuje nový hudební projekt pro sólové violoncello, který nedávno ohlásila na svém webu. Ponese název Fragments a Alisa Weilerstein v něm postaví základní kámen violoncellové literatury - suity Johanna Sebastiana Bacha - vedle nově objednaných desetiminutových skladeb od 27 soudobých autorů. Výsledný tvar bude rozdělen do šesti kapitol, z nichž každá bude při provedení trvat zhruba hodinu, a nabídne posluchačům pestrou paletu kompozičních stylů a osobitých způsobů hudebního vyjadřování.

Originální program, jehož první dvě části se premiéry dočkají už začátkem příštího roku, si klade za cíl zaujmout sluch i zrak. Alisa Weilerstein na něm bude spolupracovat s operní režisérkou Elkhanah Pulitzer, scénografem Sethem Reiserem a kostýmním výtvarníkem Carlosem J. Soto, kteří se postarají o vizuální složku. Hudební zážitek z každé ze šesti částí nemá být rušen přestávkami, potleskem ani tištěnými programy. Příští rok v lednu představí Alisa Weilerstein nový projekt v Torontu, v březnu ji čeká Kalifornie a v dubnu pak se svými Fragmenty zamíří do proslulé newyorské Carnegie Hall.

Impuls k projektu našla violoncellistka během koronavirového období, kdy hloubala o podstatě spojení mezi umělcem a publikem. Skrze Fragmenty se tak snaží o nové uchopení tohoto vztahu, přerušeného pandemií. Dodává, že zároveň nechce žádným způsobem "slevovat z intelektuálních a estetických hodnot, které z hudebního umění činí tak jedinečný způsob lidského vyjadřování." Usiluje tak o nekompromisní kvalitu a zároveň univerzální přístupnost, jelikož by nechtěla - jak sama říká - "vylévat vaničku i s dítětem."

Video představující projekt Fragments zveřejnila Alisa Weilerstein na svém YouTube kanálu:

Velice podobný počin - album nazvané Alone Together - vydala v loňském roce i americká houslistka Jennifer Koh. Nahrála na něj řadu krátkých, třicetisekundových skladeb pro sólové housle, které vznikly na objednávku u soudobých autorů. Vznik nahrávky tak zároveň poskytl obživu hudebním skladatelům na volné noze, kteří se mohli během pandemie snadno ocitnout ve finanční tísni. Album Alone Together bylo letos v dubnu oceněno cenou Grammy v kategorii Nejlepší sólový instrumentální výkon - více čtete v článku zde.

Foto: web Alisy Weilerstein, 11.7. 2022

Podcast