Cate Blanchett ztvární v novém filmu dirigentku

Snímek „Tár", pojmenovaný po fiktivní protagonistce, by měl přijít do amerických kin letos v říjnu. Slavná australská herečka se v hlavní roli chopí dirigentské taktovky.

Držitelka dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů Cate Blanchett (*1969) patří k nejvšestrannějším herečkám své generace. Umělkyně, která je doma ve velkofilmech stejně jako v nezávislých snímcích nebo v klasických divadelních rolích, si nyní s novým americkým filmem vyzkouší také hudební prostředí: zhostí se titulní role fiktivní dirigentky Lydie Tár.

Její postava má podle scénáře „patřit k předním světovým dirigentkám a skladatelkám a také být historicky první ženou v čele významného německého orchestru." Ačkoli více informací zatím není k dispozici (a žádná Lydia Tár nikdy nežila), mnozí se domýšlejí, že figura je inspirována skutečnou dirigentkou Evou Brunelli. Ta se 8. listopadu 1923 stala vůbec první ženou, která řídila celovečerní koncert Berlínské filharmonie.

Pod nový film se podepíše režisér a scénárista Todd Field, dvakrát nominovaný na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář za své předchozí snímky V ložnici a Jako malé děti. Drama Tár bude nyní jeho režisérským návratem po více než 15 letech. Původní hudbu pak přislíbila zkomponovat islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir, držitelka Oscara i Zlatého glóbu za soundtrack k Jokerovi, proslulá rovněž coby autorka znepokojivé hudby k seriálu Černobyl.

Je ovšem nasnadě, že film o dirigentce nebude obsahovat pouze původní hudbu. Předevčírem byl na YouTube zveřejněn první trailer, v jehož závěru Cate Blanchett diriguje krátký úryvek z Mahlerovy Symfonie č. 5.

Americké publikum se na snímek může těšit v premiéře už letos 7. října, v tuzemských kinosálech se nicméně má promítat až v únoru 2023.

Dodejme, že Cate Blanchett není jediná, kdo se kvůli filmové roli musel nedávno učit dirigentská gesta. Během příštího roku se na Netflixu představí také Bradley Cooper coby Leonard Bernstein ve filmu Maestro.

Foto: Profimedia

Podcast