Film o Igoru Levitovi přijde do německých kin 6. října

Snímek o jednom z nejvýraznějších světových klavíristů současnosti nese podtitul No Fear neboli "žádný strach".

Igor Levit je profesorem klavíru na hudební akademii Musikhochschule v Hannoveru a laureátem mnoha prestižních ocenění. Proslul především jako interpret Beethovena, Bacha a Liszta. V německy mluvících zemích je znám i široké veřejnosti, často se objevuje v televizních pořadech, kde se vyjadřuje k současným tématům. Vystupuje obzvláště proti antisemitismu a pravicovému extremismu. Sám se označuje – v uvedeném pořadí – za „občana, Evropana a klavíristu“. Během prvního covidového roku 2020 na sebe upozornil uživatele sociálních sítí sérií online koncertů Hauskonzerte, které streamoval ze svého domova v Berlíně. Loni v září vydal album On DSCH s kompletními 24 Preludii a fugami Dmitrije Šostakoviče. Během loňského roku také vystoupil v Praze, konkrétně 2. listopadu na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného.

Nový německý dokumentární snímek o jeho osobnosti má název Igor Levit - No Fear a naši západní sousedé ho budou moci zhlédnout v kinosálech už od 6. října. Režisérkou filmu je Regina Schilling, která se ve své dokumentární tvorbě již zabývala řadou osobností německé kultury, převážně však herci. Její nový počin klavíristu Igora Levita sleduje po dobu dvou let, kdy začíná jeho "život po Beethovenovi" a umělec "hledá další výzvu a svou vlastní uměleckou identitu."

Oficiální anotace snímku označuje pětatřicetiletého Levita za "mladého rebela, který se u klavíru mění ve zralého hudebníka. V devíti letech přišel do Německa jako židovský imigrant ruského původu. Mít názor a veřejně jej vyjadřovat pro něj není volba, ale strategie přežití, které se drží v životě i v hudbě," naráží text na klavíristovu angažovanost. Autoři vyzdvihují také Levitovu flexibilitu během covidové situace: "Přestože měl nasmlouvaných 100 koncertů po celém světě, které musel jeden po druhém zrušit, Igor Levit byl jedním z prvních, kdo se na situaci adaptoval a natáhl hudební záchranné lano mezi sebou a svými posluchači prostředním sociálních sítí."

Trailer k novému filmu je ke shlédnutí na YouTube:

Foto: Profimedia

Podcast