Klášterní hudební slavnosti otevře koncert Adama Plachetky

Zcela vyprodaným koncertem Adama Plachetky v sobotu 10. června otevřou Klášterní hudební slavnosti svůj 17. ročník. Slavnostního zahájení v Šumperku se mj. zúčastní ministr kultury Martin Baxa a olomoucký hejtman Josef Suchánek.

Úvodní koncert je věnován šumperskému rodákovi a ve své době slavnému tenoristovi Leo Slezakovi. Adam Plachetka spolu s Czech Ensemble Baroque Orchestra připomene výročí 150 let od narození tohoto sólisty Metropolitní opery v New Yorku i sólisty Vídeňské státní opery.

Ke Slezakovi i k Vídni se v duchu motta „Inspirace Vídní“ bude odkazovat dalších 16 koncertů rozložených od června do září. Celý festival tematicky uzavře 30. září koncert klarinetistky Anny Paulové, která právě u hudebního vydavatelství Supraphon vydává své debutové CD s komorní hudbou Bohuslava Martianů a Karla Husy, a Pražského komorního orchestru „Vídeň, Praha, Šumperk“.

„Na letošní ročník se nesmírně těším. Připravili jsme opravdu pestrou dramaturgii festivalu, včetně novinky – doprovodného programu ve formě výstavy, přednášek a komentovaných prohlídek Šumperka, tzv. Malé Vídně. Věřím, že diváci budou nadšeni jak z výkonů pozvaných umělců, tak z objevování míst s nezapomenutelným geniem loci v srdci Jeseníků,“ láká ředitel festivalu Roman Janků.

Foto: Adam Plachetka(©David Turecký)

Podcast