Oceněná hudba k představení Bakchantky vychází jako hudební album

Hudba k představení Bakchantky, kterou složil Jakub Kudláč, získala Cenu divadelní kritiky za rok 2023. Nyní vyšla také jako samostatné LP album, které bylo pokřtěno toto úterý 9. dubna.

Představení Činohry Národního divadla s názvem Bakchantky, které mělo premiéru loni v únoru ve Stavovském divadle, se stalo Inscenací roku 2023 podle Cen divadelní kritiky a získalo také cenu pro Nejlepší hudbu. Písně z této inscenace nyní vycházejí také na novém albu, které bylo tento týden - v úterý 9. dubna - pokřtěno na jevišti po představení. Herci a herečky Činohry se v nich potkávají s hudební skupinou Bert & Friends a ženským sborem.

Režisér inscenace Jan Frič popisuje genezi projektu: „Když jsme s dramaturgyní Ninou Jacques a skladatelem Jakubem Kudláčem rozmýšleli koncept Bakchantek, jako východisko jsme měli záměr stvořit hudební divadlo. Hledali jsme zvuk – s psychedelií na jedné straně, absolutní syntetickou sladkostí na straně druhé a s virtuozitou v kořenech. Jednoho dne padlo: ‚Mělo by to znít jako Bert & Friends.‘ Z čehož vyplynulo: ‚Tak proč jenom jako? Zavoláme jim.‘ A vzniklo spojení Jakubových árií s jejich zvukem.“

1676552246-bakchantky_oblekana_foto-patrik-borecky-02.webp
  • Bert & Friends a Miloslav König (©Patrik Borecký)

Na jaře 2023 byly pořízeny zvukové nahrávky několika repríz, které byly dotvořeny ve studiu, takže si v sobě deska nese, jak říká Jan Frič, „pel divadelnosti a živého provedení“. Deska je dostupná na e-shopu Národního divadla a ve Stavovském divadle před každou reprízou, poslechnout si ji lze také na streamingových platformách.

Skladatel Jakub Kudláč ke své práci uvádí: „Hudbu jsem komponoval pro Bert & Friends, představoval jsem si, jaké písně bych asi tvořil, kdybych byl členem jejich kapely. Jednak jsem toužil, aby se jim to hrálo lehce a přirozeně, ale hlavně aby do mých písní mohli přinést svůj vlastní charakteristický plamen. Nekomponoval jsem pro jakési neutrální a volně zaměnitelné interprety, nýbrž pro výrazné hudebníky, od kterých chci, aby zněli jako oni sami. Vzešlo z toho souznění nejen umělecké, nýbrž i přátelské.“

1676552615-bakchantky_foto-patrik-borecky-14.webp
  • Miloslav König a Petr Vančura (©Patrik Borecký)

Zdroj: TZ

Úvodní foto: Saša Rašilov a David Prachař (©Patrik Borecký)

Podcast