Písně mistrů opery - Wagnera, Verdiho, Belliniho a Pucciniho - představí v neděli Jana Sibera a Jana Hrochová

Sólistky oper Národních divadel v Praze a Brně - sopranistka Jana Sibera, držitelka Ceny Thálie 2022, a mezzosopranistka Jana Hrochová - tuto neděli 5. března zazpívají ve Velkém sále Novoměstské radnice písně a cykly operních velikánů: Verdiho, Wagnera, Belliniho a Pucciniho. Za klavírem usedne pianista a skladatel Jan Dušek.

Letošní rok se nese ve znamení významných výročí dvou velikánů opery: Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera, kteří se oba narodili v roce 1813. K připomenutí jejich 210. výročí se spolek Lieder Company Prague rozhodl uspořádat koncert z jejich písňové tvorby, mnohem méně známé a uváděné než jejích operní díla. Písně obou jubilantů doplní ještě písňová tvorba dvou dalších operních mistrů - Vincenza Belliniho a Giacoma Pucciniho.

Ačkoli je písňová tvorba zmíněných skladatelů ve stínu jejich tvorby operní, skrývá hodnotná díla silné emocionality. Všichni autoři ve svých písních uplatňují jim vlastní kompoziční postupy a výrazové prostředky, které známe i z jejich oper. Na malé ploše se mnohdy odehrává působivý příběh či lyrická nálada. Není výjimkou, že zrovna písňový žánr sloužil těmto autorům jako skicář a mnohé písňové nápady se pak objevují rozpracované také ve větších dílech.

To je třeba případ dvou písní z Wagnerova cyklu Pět písní pro ženský hlas, které na koncertě zaznějí v originální verzi s klavírem: jejich hudební materiál poznáme v duetu z druhého jednání opery Tristan a Isolda a předehře k jednání třetímu. Mistrovský písňový cyklus vznikl na texty Mathildy Wesendonckové, ženy skladatelova podporovatele a mecenáše, k níž Wagner zřejmě vzplanul v roce 1857 platonickou láskou natolik, že přerušil práci na opeře Siegfried, aby zkomponoval tento cyklus a zmíněnou operu Tristan a Isolda.

Nejinak je tomu i u Pucciniho písní, jejichž odraz nalezneme ve slavné Tosce a dalších operách. Bellini i Verdi zůstávají ve své nepočetné písňové tvorbě věrni své melodičnosti a brilantnímu zacházení s textem, občasné užití pěveckých virtuózních prvků potom dodává těmto písním patřičného lesku. Intimita písňového recitálu pak nechá těmto pokladům hudebních velikánů zaznít mnohem intenzivněji než na jevišti velkého divadla.

Posluchači tak mají možnost zažít přední české pěvkyně - sopranistku Janu Siberu (která byla nedávno také hostem pořadu Hudba v miléniu na Classic Praha) a mezzosopranistku Janu Hrochovou - v bližším kontaktu, niternějším projevu a jemnějších hlasových nuancích. Na klavír je doprovodí Jan Dušek a všechny písně budou tradičně uvedeny v originálním jazyce s českými titulky. Koncert se uskuteční v neděli 5. března od 19.30 ve Velkém sále Novoměstské radnice.

Foto: Jana Hrochová (©Marek Olbrzymek)

Zdroj: TZ

Podcast