Tenorista Pavel Černoch se představí v Berlíně jako Apollón ve Straussově opeře Daphne

Tuto neděli 19. února se Pavel Černoch poprvé představí v roli boha Apollóna v opeře Richarda Strausse Daphne v prestižní berlínské Státní opeře Pod lipami. Bude to pěvcova první letošní premiéra.

Daphne je jedna z posledních oper Richarda Strausse. Poprvé byla uvedena roku 1938, avšak od té doby se na operních scénách objevuje velmi zřídka. S rolí Apollóna se v Berlíně setkává poprvé i Pavel Černoch. Po pěvecké stránce označuje tuto roli za vůbec nejobtížnější, s jakou se ve své kariéře dosud setkal.

Berlínská inscenace Straussovy opery na antický námět vznikla pod vedením kontroverzního italského režiséra Romea Castellucciho, který je zároveň autorem scénografie i kostýmů. Jeho styl se vyznačuje silným vizuálním jazykem, v němž se mísí hudba, světlo a výtvarné umění.

Hudebního nastudování se ujal německý dirigent Thomas Guggeis, který tady v Praze loni zastoupil Daniela Barenboima na zahajovacím koncertě Pražského jara. Titulní role Dafné byla svěřena sopranistce Vere-Lotte Boecker, jejího otce Peneiose ztvárnil známý basista René Pape. V dalších úlohách se předtaví Linard Vrielink jako Leukippos - ctitel Dafné, Anna Kissjudit pak vystoupí jako matka Gaea.

Představení bude mít ve Státní opeře Pod lipami premiéru tuto neděli 19. února, poté ho bude možné navštívit ještě 23. února a 2., 5. 9. 12. a 18. března.

Tenorista Pavel Černoch absolvoval obor hudební management na brněnské JAMU. Zpěv později studoval soukromě ve Florencii u Paola De Napoli. Vystoupil v předních zahraničních operních domech, jako jsou například Bavorská státní opera v Mnichově, Teatro alla Scala, Státní opera Pod lipami a Německá opera v Berlíně, Opéra de Lyon, Teatro Real v Madridu, Královská opera v Covent Garden v Londýně či Divadlo na Vídeňce.

V říjnu loňského roku odzpíval v Rudolfinu písňový recitál za klavírního doprovodu Davida Švece, předtím v září se představil jako Princ z Rusalky v Národním divadle. Letos v červnu tutéž roli ztvární v Nizozemské národní opeře, dále jej pak čeká společný recitál s italskou sopranistkou Marií Agresta na festivalu Smetanova Litomyšl.

Úvodní foto: Pavel Černoch (©Lenka Hatašová)

Zdroj: TZ

Podcast