Klaus Mäkelä pokračuje ve vydávání Stravinského baletů s Pařížským orchestrem

Po loňském Svěcení jara a Ptáku Ohnivákovi se mladý finský šéfdirigent Pařížského orchestru věnuje na novém albu Petruškovi, kterého doplňují ještě dvě díla Clauda Debussyho.

Osmadvacetiletý Fin Klaus Mäkelä patří ve světě k nejexponovanějším mladým dirigentům. V Česku poprvé vystoupil loni na festivalu Pražské jaro a kromě toho, že je aktuálně šéfdirigentem Filharmonie Oslo a designovaným šéfdirigentem prestižního nizozemského Orchestru Concertgebouw, vede od roku 2021 také Pařížský orchestr.

S tímto tělesem se v nedávné době věnoval nahrávání vrcholných baletů Igora Stravinského. Loni v březnu u společnosti Decca Classics vydal CD s Ptákem Ohnivákem a Svěcením jara. Letos 8. března u téhož vydavatelství pak vyšlo nové album, kterému dominuje balet Petruška v revidované verzi z roku 1947. Ten je doplněn ještě dvěma slavnými díly Clauda Debussyho: ikonickým Preludiem k Faunovu odpoledni a baletem Hry, který - stejně jako Stravinského díla - vznikl pro Ruský balet v Paříži Sergeje Ďagileva.

petruška.jpg
  • obal alba (©Decca Classics)

Úvodní foto: Klaus Mäkelä (©Marco Borggreve)

Podcast