Před 105 lety se narodil oscarový režisér Ján Kadár. Zlatou sošku si odvezl za velkou louži

Blízký spolupracovník českého režiséra Elmara Klose, s nímž se podílel na oscarovém snímku Obchod na korze, se narodil 1. dubna 1918. V roce 1969 s ním do USA "emigrovala" i zlatá soška Oscara.

Slovenský filmový scenárista a režisér Ján Kadár se narodil jako János Kadár 1. dubna 1918 v Budapešti. Nejprve studoval v Bratislavě práva, ale záhy svůj zájem obrátil ke světu umění a studoval na bratislavské Škole umeleckých remesiel fotografii a film u Karla Plicky. Během německé okupace byl z rasistických důvodů vězněn a jeho nejbližší rodina zahynula v osvětimských plynových komorách.

Po skončení druhé světové války začal pracovat v bratislavském Krátkém filmu jako asistent produkce a režisér krátkých a dokumentárních filmů, v letech 1947 – 1949 byl v Praze na Barrandově autorem námětů, spoluscenáristou a asistentem režie a v roce 1949 debutoval v dlouhometrážní hrané tvorbě jako scenárista a režisér slovenské komedie Katka.

20160501110235_Kadar_Klos-CT.jpg
  • Jan Kadár, Elmar Klos (©ČT)

Unikátní spolupráce dvou scénáristů a režisérů vynesla bývalému Československu Oscara

V letech 1952 – 1969 tvořil Jan Kadár - jako první a jednu z mála v českém filmu - autorskou, scenáristickou a režisérskou dvojici s Elmarem Klosem. Spolu psali literární i technické scénáře, Kadár pracoval s herci a staral se o samotné natáčení a Klos měl na starosti agendu, hudbu, střih, výtvarnou stránku i jednání ve výrobních skupinách.

Jejich společným debutem bylo drama na námět skutečné události s názvem Únos z roku 1952. V padesátých letech pak spolu natočili také rozsáhlou hudební komedii Hudba z Marsu s Josef Bekem, Alenou Vránovou a Oldřichem Novým, psychologické drama Tam na konečné, satirickou komedii na námět divadelní hry Vratislava Blažka Tři přání a několik dokumentů.

Svatební překvapení Aleny Vránové

Během natáčení filmu Hudba z Marsu se Alena Vránová vdávala za Vladimíra Ráže, poté, co se do sebe zamilovali během natáčení filmové pohádky Pyšná princezna. Svatba proběhla značně netradičně - jeden natáčecí den ráno požádala herečka režiséra Jána Kadára o přibližně hodinu a půl trvající polední pauzu, s tím, zda by spolu s ní někam nezajel. Režisér jí vyhověl, ovšem netušil, k čemu herečka potřebuje tak dlouhou pauzu. To mu prozradila až v autě s tím, že jí má jít za svědka. Svatba proběhla přibližně během deseti minut a herečka měla na sobě během obřadu šaty, ve kterých hrála v tomto filmu. Poté se spolu s režisérem Alena Vránová během mimořádné polední pauzy vrátila na plac.

foto Petr Vavrouška.jpeg
  • Místo, kde se natáčel Obchod na korze (©Petr Vavrouška)

Největší společné úspěchy dvojice Kádár - Klos přišli v 60. letech 20. století

V té době natočili snímky, které jim přinesly mezinárodního uznání a slávu. V roce 1963 uvedli do kin partyzánské drama z druhé světové války podle stejnojmenného románu Ladislava Mňačka Smrti si říká Engelchen, následovalo psychologické drama podle novely Lenky Haškové Obžalovaný, a především světově oceněné a proslavené psychologické drama o holocaustu Obchod na Korze. Snímek s Jozefem Kronerem a Idou Kamińskou v titulních úlohách, který získal o rok později ocenění Oscar za nejlepší cizojazyčný film.

profimedia-0441625972 obchod na korze.jpg
  • Fotografie z filmu Obchod na korze (©Profimedia)

Kam zmizela zlatá soška, udělovaná americkou Akademií filmového umění a věd?

Sošku Oscara převzal Ján Kadár z rukou legendárního herce Gregory Pecka. Originál sošky viděla ovšem veřejnost pouze jednou, po příletu obou režiséru a představitelky hlavní role z Hollywoodu. Pak putovala na ústředí Československého filmu do Prahy. Odtud si ji Ján Kadár vzal v roce 1969, když emigroval do USA. Když tam po deseti letech zemřel, získala sošku jeho manželka. Ta ovšem po pár měsících zemřela a její další osudy jsou neznámé. Osm let po ní pátral filmový historik a český specialista na Oscary Jiří Menšík z Brna; všechny stopy vedli k Billovi Schwartzovi, asistentovi jednoho Kadárova filmu, který ovšem tvrdil, že sošku nemá. Další eventualitou bylo, že ji možná ztratila režisérova manželka při stěhování.

Kadar_Klos_Kamiska-repro-archiv ČT.jpg
  • Režisérské duo s Idou Kamińskou na předávání Oscarů v Los Angeles (©ČT)

Poslední léta v emigraci

V roce 1969 Ján Kadár emigroval do Spojených států amerických. Žil střídavě v USA a v Kanadě a živil se jako pedagog režie v Centru pro moderní filmové vědy na Americkém filmové institutu. Natočil ještě dva filmy: v roce 1970 americké drama Anděl Levine a roku 1975 kanadský film Co mi táta nalhal. Na konci 70. let ještě v jeho režii vzniklo několik amerických televizních filmů.

Do rodného Československa se Ján Kádar nikdy nevrátil a dožil v osamění a v cizině. Zemřel náhle 1. června 1979 v kalifornském Los Angeles ve věku 61 let.

Úvodní foto: Jan Kadár (©Profimedia)

Podcast