Erich Wolfgang Korngold: Držitel dvou Oscarů se narodil v Brně

Hollywoodský skladatel Erich Wolfgang Korngold se opět vrací na koncertní pódia.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

K nejslavnějším brněnským rodákům patří hudební skladatel Erich Wolfgang Korngold. Po emigraci do USA v roce 1938 komponoval pro Hollywood a je držitelem dvou Oscarů za filmovou hudbu. V Brně jej připomíná pamětní deska Milivoje Husáka na jeho rodném domě a Korngoldovo muzeum v Domě pánů z Kunštátu.

Výlety Mozart _02_600x400.width-800.width-800.jpg

Skladatel, pianista a dirigent Erich Wolfgang Korngold, (1897-1957), původně rakousko-uherský občan, po emigraci občan USA, se narodil v Brně 29. května 1897. Přesto, že se rodina roku 1901 přestěhovala do Vídně, je jeho jméno s Brnem trvale spjato. Tento brněnský rodák je považován za zakladatele filmové hudby a v roce 1939 získal Oscara za hudbu ke kultovnímu filmu Dobrodružství Robina Hooda.
Erich Wolfgang Korngold byl synem právníka a významného hudebního kritika. Hudební nadání projevoval malý Erich Wolfgang už v útlém věku a byl pokládán za zázračné dítě. Senzací se stalo uvedení jeho pantomimy Sněhulák na scéně Vídeňské dvorní opery v roce 1910, kdy autorovi bylo pouhých 13 let. Ve stejném roce zaznělo i v sále Německého domu v Brně jeho další rané dílo, Klavírní trio op.1. Erich Wolfgang vystudoval vídeňskou konzervatoř a věnoval se kompozici. Jeho první celovečerní opera Mrtvé město z roku 1920 se dočkala uvedení ve všech velkých operních domech, včetně Metropolitní opery v New Yorku, a nechyběla už dva roky pro svém vzniku ani v brněnském repertoáru. Ostatně do Brna Korngold poměrně často zajížděl, v sezónách 1929 - 31 byl stálým hostujícím dirigentem v brněnském německém divadle a jeho díla zde byla uváděna až do začátku 30. let.

Kromě oper komponoval Korngold také instrumentální díla. V letech 1927 - 31 přednášel teorii a dirigování na vídeňské Státní akademii, dirigoval ve Vídeňské státní opeře. Když pro slavného režiséra Maxe Reinhardta upravil Offenbachovu Krásnou Helenu a Straussova Netopýra, dostal od něj v roce 1934 nabídku na scénickou hudbu k filmu Sen noci svatojánské. Hned napoprvé sklidil skladatel úspěch, po němž následovaly další nabídky. V roce 1938 emigroval Korngold do USA, kam ho následovala celá rodina. Znamenalo to jednak záchranu před pronásledováním z rasových důvodů, jednak nástup jeho strmé kariéry jako autora hudby k filmům, většinou velkým a slavným titulům. Bylo jich celkem sedmnáct a dva z nich (Anthony Adverse, 1936 a Dobrodružství Robina Hooda, 1938) mu vynesly cenu Filmové akademie, tedy Oscara. Úspěchu a popularity ve světě filmu dosáhl ovšem skladatel na úkor tvorby vážné hudby. Po válce (s výjimkou snímku Magic Fire v roce 1954) Korngold spolupráci s filmovými studii ukončil. Tehdy vzniklo jeho nejznámější instrumentální dílo, Houslový koncert D dur, op. 35.

Erich Wolfgang Korngold: Koncert pro housle a orchestr D dur

V posledních desetiletích začíná hudební svět opět Korngoldovo dílo znovu objevovat a uvádět. V Brně v roce 1997 u příležitosti dvojího jubilea E. W. Korngolda uspořádala Nadace Opus musicum Korngoldovi festival pod názvem Korngold Anniversary 1997, v roce 2002 se tento festival v mezinárodním měřítku uskutečnil opět, pod názvem Hudební dny E. W. Korngolda - Korngold Anniversary 2002. Na brněnskou operní scénu se téhož roku vrátilo nastudování Korngoldova Mrtvého města.

Sedmého května 2002 byla na jeho rodném domě na Kolišti č. 1 odhalena pamětní deska od Milivoje Husáka, kterou odhalil Korngoldův rakouský osobní přítel, hudební vědec a profesor Marcel Prawy, a 6. prosince 2004 bylo v Domě pánů z Kunštátu otevřeno Korngoldovo centrum s bohatým faktografickým i hudebním archivem.

Název města Brna se odvíjí od názvu někdejší osady ležící na brodu přes řeku Svratku, která vznikla v této lokalitě okolo roku 1000. V současnosti je Brno rozlohou druhým největším městem v České republice a největší město na Moravě. Kromě Ericha Wolfganga Korngolda je s Brnem spojeno i jméno proslulého skladatele Leoše Janáčka, který tu prožil valnou část svého života a měla tu premiéru i většina jeho zásadních děl.

Za přímého předchůdce města Brno je považováno hradiště Staré Zámky na katastru dnešní Líšně, jedno z hradisek Velkomoravské říše, jehož osídlení se datuje od konce neolitu až do začátku 11. století.

Brno se pyšní dvěma velkými a starými hradní komplexy. Jednak je to hrad Špilberk nad historickým jádrem města, založený ve druhé polovině 13. století jako přední královský hrad na Moravě, kdysi trvalé sídlo moravských markrabat, a jednak hrad Veveří nad Brněnskou přehradou, který byl podle pověsti založen kolem roku 1059 brněnským údělným knížetem Konrádem I.

Oblíbeným symbolem moravské metropole je drak, který už po staletí střeží Brno z průchodu ve věži Staré radnice. Ve městě je pak celá řada zajímavých míst a objektů, v jejichž čele stojí funkcionalistický skvost – Vila Tugendhat, památka UNESCO.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x480.width-800.jpg

Foto: Erich Wolfgang Korngold (©Profimedia)

Podcast