Leoš Janáček: Liška Bystrouška z Hukvaldské obory

Do rodných Hukvald se skladatel Leoš Janáček vracel celý život.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

Hukvaldy proslavil skladatel Leoš Janáček, který se narodil v místní škole a po celý život se do Hukvald vracel. Připomíná jej tu nejen bronzová pamětní deska na budově stojící na místě původní školy, ale především Památník Leoše Janáčka s původním interiérem jeho ložnice a pracovny v domě, kde bydlel a kde vznikla značná část jeho nejvýznamnějších kompozic. Na Babí hoře stojí Janáčkova lavička, v hukvaldské oboře pak Socha Lišky Bystroušky, jako připomínka jeho nejslavnější opery.

Výlety Mozart _02_600x400.width-800.width-800.jpg

Leoš Janáček (1854–1928) se narodil v budově hukvaldské školy. Ačkoliv své rodiště ve dvanácti letech opustil a přesídlil do Brna, od devadesátých let 19. století byl na Hukvaldech pravidelným hostem. V roce 1888 u příležitosti sběratelských a folkloristických cest navštívil sestru Josefu, učitelku hukvaldské školy, a od té doby sem pravidelně zajížděl i s celou rodinou a záhy sem začal zvát i své spolupracovníky a přátele. Pečlivě studoval všechny místní lidové múzické tradice a zvláštnosti, které pak našly svůj odraz v jeho další umělecké tvorbě.

V roce 1921 v Hukvaldech Janáček koupil dům od vdovy po bratru Františkovi a od té doby přijížděl vždy na několik týdnů v roce. Později přikoupil ještě les, nazývaný Babí hůra. Hukvaldy patřily do konce skladatelova života k jeho nejmilejším místům, jezdil sem především za klidem a odpočinkem. Zdejší pobyt v létě roku 1928 se mu však stal osudným. Trávil tu letní čas s přítelkyní Kamilou Stösslovou a jejím synem Ottou, nachladil se a krátce poté 12. srpna v ostravském Kleinově sanatoriu podlehl zápalu plic.

Životní pohoda při pravidelných hukvaldských pobytech a harmonické souznění člověka s přírodou byly Janáčkovi velkou uměleckou inspirací. Rodnému místu věnoval cyklus „ Ukvalská lidová poesie v písních “ , a právě tady se rodily i skici a hotové party jeho vrcholných děl, ať už to byly opery Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos, symfonie Dunaj, Říkadla, Lašské tance, Mládí, oba dva smyčcové kvartety a vznikla tu i valná část jeho literární tvorby – fejetonů.

Inspiraci pro svou operu Příhody Lišky Bystroušky čerpal Janáček uprostřed přírody v hukvaldské oboře. Vznikla v letech 1921–1923 a autorem původního námětu byl spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, který v Lidových novinách postupně zveřejnil na pokračování původní příběh o vychytralé lišce, který vytvořil na podkladě původních ilustrací malíře Stanislava Lolka. Janáčkovi se novinový cyklus zalíbil a na jeho námět zkomponoval operu, k níž si sám napsal i libreto. Premiéra opery proběhla v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924 a dnes je jedním z nejhranějších Janáčkových děl jak v českých divadlech, tak i na světových operních scénách.

Leoš Janáček: Liška Bystrouška. Orchestrální suita z opery

Ve své poslední vůli odkázal Leoš Janáček domek s lesem, polem a zahradou obci Hukvaldy a k tomu přidal částku 20 000 Kč na údržbu. Doživotní právo na užívání měla skladatelova žena Zdenka, samostatnou světnici vyhradil sestře Josefě. Pro případ, že po smrti obou jmenovaných nebude mít o bydlení v domku nikdo z rodiny zájem, Janáček určil, že má být světnička dána k dispozici neženatému učiteli nebo neprovdané učitelce s povinností dohlížet na dům, přičemž dva hlavní pokoje měly zůstat v nezměněném stavu.

Dnes je v Janáčkově domku umístěn Památník Leoše Janáčka s interaktivní expozicí, která mapuje Janáčkův vztah k rodným Hukvaldům, a v budově školy, kde se skladatel narodil, jsou pořádány různé výstavy s janáčkovskou tématikou. V létě se v Hukvaldech konají koncerty a představení, které jsou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka (dříve Janáčkovy Hukvaldy).

Kromě památníku Leoše Janáčka, kde je původní interiér skladatelovy ložnice a pracovny, je možno v Hukvaldech navštívit místa, která si Leoš Janáček zvlášť oblíbil, často navštěvoval a kde sbíral inspiraci k napsání svých děl. Například na Babí hoře, v části lesa, který Janáček původně vlastnil, stojí Janáčkova lavička s pamětní deskou, na jednom z bastionů hukvalského hradu zase dřevěný deštník, kde Leoš Janáček rád sedával. Cestou na hrad je pak umístěn památník Lišky Bystroušky Leoše Janáčka. V restauraci pod hradem najdeme Janáčkův oblíbený stůl, na místním hřbitově hrob rodičů Leoše Janáčka.

Budova staré školy, v níž se Janáček narodil, dnes již neexistuje; na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy, dnes Informační centrum Hukvaldy s Pamětní síní Leoše Janáčka a minigalerií. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronzovou bustou slavného skladatele. Budova je poblíž kostela sv. Maxmiliána, kde Leoš Janáček hrával na varhany.

Socha Lišky Bystroušky stojí v hukvaldské oboře od roku 1959. V květnu 2015 byla ovšem původní socha, jejímž autorem byl sochař Karel Vávra, odcizena, a protože se původní forma nezachovala, musela být naskenována z fotografií a vytvořena pomocí moderních 3D technologií. Autorem nové sochy, která se na původní místo vrátila po necelém roce 8. 4. 2016, je sochař Adam Krhánek.

Obec Hukvaldy leží v okrese Frýdek-Místek v předhůří Moravskoslezských Beskyd. Nad obcí samotnou stojí uprostřed obory plné daňků a muflonů hrad Hukvaldy, třetí největší hradní zřícenina v České republice. Hrad byl založen Arnoldem z Hückeswagenu v první polovině 13. století na popud krále Přemysla Otakara I. jako strážní hrad při obchodní cestě z Olomouce do Krakova.

K Hukvaldům neodmyslitelně patří i Hukvaldská obora, jejíž vznik spadá do roku 1567, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa. Je místem, kde žije celá řada větší i drobnější zvěře (daňci, mufloni, veverky, kuny skalní i kuny lesní i lasičky, lišky a jezevci), je také hnízdištěm mnoha druhů ptáků i prostředím pro výskyt vzácných druhů hmyzu.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x300.jpg

Foto: Profimedia

Podcast