Polský dirigent Krzysztof Urbański, vítěz Pražského jara, bude šéfdirigentem v Bernu

Polský dirigent, který letos v březnu vystoupil v Praze s Janem Lisieckim a FOK, se nové pozice ve Švýcarsku ujme od příští sezóny 2024/2025.

Krzysztof Urbański, čtyřicetiletý polský dirigent, nastoupí už od příští sezóny 2024/2025 do funkce šéfdirigenta prestižního Bernského symfonického orchestru ve Švýcarsku. Včera o tom informoval web Violin Channel.

Urbański v rodném Polsku vystudoval dirigování na varšavské Chopinově hudební univerzitě, kde mezi jeho učitele patřil i slavný Antoni Wit. V roce 2007 jako čtyřiadvacetiletý zvítězil v dirigentské soutěži Pražského jara. Mezi léty 2010 a 2021 zastával v USA funkci šéfdirigenta Indianapoliského symfonického orchestru, paralelně s tím také mezi léty 2010 a 2017 šéfoval Trondheimským symfonikům v Norsku.

Pražské publikum ho mohlo letos v březnu vidět na koncertech ve Smetanově síni Obecního domu, kde řídil Symfonický orchestr FOK v programu věnovaném polským autorům. Sólistou večera byl Jan Lisiecki, který byl při té příležitosti rovněž na Classic Praha hostem pořadu Hudba v miléniu.

"Měli jsme možnost získat pro Bernský symfonický orchestr prvotřídního hudebníka," uvedla Nadine Borter, vedoucí představenstva Bernského divadla. "Tohle je přesně to, co jsme chtěli: velmi úspěšný umělec mladší generace, který má jasnou hudební vizi, výjimečné schopnosti a nabízí zajímavý program na pomezí klasiky a moderny." Mimo jiné doufá, že Urbański jim pomůže získávat nové publikum.

"Jsem velice rád, že mohu své jmenování přijmout a pracovat s Bernskými symfoniky pravidelně," řekl sám dirigent. "Už při prvním setkání s tímto orchestrem jsem z něj cítil velké ambice a potenciál. Těším se i na samotný Bern. Připadá mi jako krásné a poklidné místo, kde jsou lidé srdeční a laskaví."

Foto: Krzysztof Urbański (©Sabrina Ceballos)

Podcast