Dirigent potřebuje mít někoho, kdo mu bude říkat pravdu. S Rafaelem Kubelíkem jsem se vždycky scházel v galeriích, říká Claus Peter Flor

Uznávaný německý dirigent, který v březnu oslavil 70. narozeniny, byl hostem pořadu Hudba v miléniu.

Claus Peter Flor se narodil roku 1953 v Lipsku. Na Schumannově konzervatoři ve Cvikově studoval housle a klarinet, ve studiu hudby pak pokračoval na Akademii Franze Liszta ve Výmaru. Mezi jeho učitele dirigování patřili Rolf Reuter, Kurt Masur, Kurt Sanderling a Rafael Kubelík.

Pozici šéfdirigenta zastával například u Suhlské filharmonie, Berlínského symfonického orchestru a Malajského symfonického orchestru, hlavním hostujícím dirigentem byl mimo jiné u curyšského Orchestru Tonhalle, londýnského Philharmonia Orchestra nebo u Dallaského symfonického orchestru. Je znám jako dirigent symfonický i operní, interpret hudby různých stylových období: nejen klasicko-romantického repertoáru, ale i baroka, hudby 20. století a soudobé hudby.

K jeho významným nahrávkám patří například Mendelssohnovo orchestrální dílo, ale i česká hudba - Dvořákovy symfonie nebo Sukova symfonie Asrael. S Českou filharmonií absolvoval v roce 2012 turné po Číně, k Symfonickému orchestru hl. města Prahy FOK přijel letos poprvé na dva koncerty 3. a 4. května ve Smetanově síni Obecního domu.

Co by poradil dnešním mladým dirigentům? Jak se seznámil s Rafaelem Kubelíkem a jakým způsobem "učil" Kurt Sanderling? A je pro dirigenta důležité mít osobní zkušenost s hraním v orchestru? Nejen o tom bude Claus Peter Flor hovořit v pořadu s letní premiérou v úterý 22. srpna od 19:00 a reprízami v pátek 25.8. od 22:00 a sobotu 26.8. od 11:00.

Foto: Claus Peter Flor (©Peter Rigaud)

Podcast