Pavla Radostová na rádiu Classic Praha

Sopranistka Pavla Radostová - vynikající interpretka jak historické, tak současné hudby - je dalším hostem pořadu Hudba v miléniu.

Pavla Radostová je absolventkou Konzervatoře Brno a Janáčkovy akademie múzických umění, v roce 2017 vyhrála 1. místo v interní soutěži Letní školy barokní hudby v Holešově. Účastnila se též řady mistrovských kurzů a workshopů pod vedením významných českých i zahraničních lektorů (Andreas Scholl, Piotr Olech, Emma Kirkby, Kateřina Kněžíková a další).

Od dětství zpívá s rodinným souborem Musica Laetitia, pravidelně spolupracuje například se soubory Czech Ensemble Baroque nebo Collegium 1704, ale také s Orchestrem BERG, se kterým mimo jiné provedla také skladbu Petra Hory s názvem A River Call - vítězný titul projektu Hudba k siréně oceněného v roce 2021 cenou Prix Italia.

V roce 2018 debutovala rolí Bareny v opeře Její pastorkyňa v Jihočeském divadle, již předtím se však opernímu žánru věnovala v rámci brněnského souboru Opera Diversa. Podílela se na natáčení několika CD, mimo jiné F. X. Richter: Super Flumina Babylonis a F.X. Richeter: Te Deum (Czech Ensemble Baroque) nebo Philippus de Monte: Madrigali spirituali (Cappella Mariana). Od loňského roku 2023 také zpívá s renomovaným belgickým ansámblem Collegium Vocale Gent.

Spolu s Markétou Klaudovou a Lucií Karafiátovou tvoří vokální trio Drei Engel, doprovázené hráčem na historické klávesové nástroje Jiřím Havrlantem. Tuto středu 14. února od 19.30 vystoupí ve vršovickém Vzletu s programem Temné hodinky, který nabídne díla francouzských barokních mistrů.

Jaký vztah má k folklóru a k afroamerickým spirituálům? Čím ji jako pedagog ovlivnil Andreas Scholl? Jak vznikl název skupiny Tupá šídla? A jakou výzvu pro ni představují extrémní vokální party v soudobé hudbě?

Nejen to prozradí Pavla Radostová v pořadu s premiérou v úterý 13.2. od 19 hodin a reprízami v pátek 16.2. od 22:00 a sobotu 17.2. od 11:00.

Foto: Pavla Radostová (©Jana Šuplerová)

Podcast