Peter Spinnler, zakladatel nadace Animato: Mladí hudebníci dnes mají větší sebevědomí než před 20 lety

Švýcarský filantrop, bývalý byznysmen a právník, který v roce 2005 založil nadaci Animato podporující mladé hudebníky, je dalším hostem pořadu Hudba v miléniu.

Peter Spinnler se narodil ve Švýcarsku v roce 1945 a vystudoval Curyšskou univerzitu, kde získal titul doktora práv. Byl členem představenstva bankovní společnosti Julius Bär Group a vedl její divizi věnující se investičním fondům. V roce 2003 se však po reorganizaci této firmy rozhodl odejít do předčasného důchodu a finanční prostředky získané prodejem akcií využít k podpoře mladých hudebníků.

V roce 2005 tak vznikla nadace Animato, která prostřednictvím mezinárodního mládežnického Orchestru nadace Animato spojuje vybrané mladé hudebníky z různých zemí světa. Toto těleso každé dva roky absolvuje koncertní turné po Evropě. Letos vystoupili například ve Vídni, Bratislavě, Salcburku, ale také zde v Praze v Sále Martinů společně s klavíristkou Claire Huangci, která orchestr zároveň i dirigovala. Původně velký symfonický orchestr se po covidovém období přetransformoval do komorní podoby, kterou si ponechal i pro letošní evropské turné.

V souvislosti s válkou na Ukrajině nadace také zřídila program pro mladé hudebníky z řad ukrajinských uprchlíků, kteří aktuálně pokračují ve studiích na hudebních školách ve Švýcarsku. Ti mohou po ukončení studií získat nový nástroj, pokud se rozhodnou po skončení války vrátit domů - nadace tím chce přispět k poválečné obnově Ukrajiny.

Jak probíhalo turné během koronavirové pandemie? Kde se vzala jeho láska ke klasické hudbě? Jakým způsobem se lze stát členem Orchestru nadace Animato? A jak vidí budoucnost své nadace?

Nejen o tom bude Peter Spinnler hovořit v pořadu s premiérou v úterý 7. listopadu od 19:00 a reprízami v pátek 10.11. od 22:00 a v sobotu 11.11. od 11:00.

Foto: Peter Spinnler (©Marie Theres Spinnler)

Podcast