Skladatelka Jana Vöröšová hostem pořadu Hudba v miléniu

Hudební skladatelka Jana Vöröšová v letošním roce uvedla skladbu Lunapark na festivalu Pražské jaro v podání renomovaného souboru Klangforum Wien. Zvukově-pohybové představení s její hudbou Stále stejný příběh pak mělo premiéru začátkem září v Divadle PONEC.

Jana Vöröšová studovala skladbu na Pražské konzervatoři a poté na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze, kromě toho absolvovala stáže, workshopy a studijních pobyty například v Belgii a v Paříži. Její skladby byly uvedeny například Orchestrem BERG a na festivalech Contempuls, Pražské jaro, Wien modern, Présences a dalších. Byla členkou Pražského katedrálního sboru, v současnosti vede dětské pěvecké sbory v Roztokách u Prahy. Pedagogicky působí na taneční konzervatoři Duncan centre.

V letošním roce její skladbu Lunapark zahrál slavný ansámbl Klangforum Wien, zaměřující se na současnou hudbu, na Prague Offspring v rámci festivalu Pražské jaro. Začátkem září pak mělo v Divadle PONEC premiéru nové hudebně-taneční představení nazvané Stále stejný příběh s její hudbou a choreografií Mirky Eliášové, které je inspirováno starou inuitskou legendou. Roku 2019 vyhrála soutěž České filharmonie se skladbou Písně vrbovýho proutku. Mezi jejími skladbami dále najdeme třeba tituly Atlas mraků, Oratio Phillipica, Chlapeček a Dálka, Dva triangly, Kdo je živý, tomu hop nebo Nymfa dojička.

Jaký má vztah k tanci a k inuitské kultuře? Jak se dostala ke skládání? A co by podle ní mohlo pomoci soudobé hudbě?

Nejen na to Jana Vöröšová odpoví v pořadu, kde také zaznějí ukázky její tvorby, s premiérou v úterý 10.10. od 19:00 a reprízami v pátek 13.10. od 22:00 a sobotu 14.10. od 11:00.

Foto: Jana Vöröšová (©Vojtěch Havlík)

Podcast