Klarinetistka Anna Paulová svým novým CD připomíná dílo Karla Husy

Na novém albu, které vyšlo v pátek u Supraphonu, hraje Anna Paulová komorní skladby Husy a Martinů společně s předními českými interprety.

Skladatel Karel Husa emigroval po únoru 1948 na Západ, kde získal mimo jiné Pulitzerovu cenu za hudbu a kde dodnes platí za jednoho z nejvýznamnějších českých autorů. U nás je ovšem jeho dílo stále poněkud nedoceněno. Emigrace jej spojuje také s o 30 let starším Bohuslavem Martinů - oba žili jak v Paříži, tak ve Spojených státech amerických.

Komorní skladby s klarinetem těchto dvou českých velikánů hudby 20. století si vybrala klarinetistka Anna Paulová na své nové album, o kterém tady na Classic Praha už v únoru hovořila také v pořadu Hudba v miléniu. Vyšlo v pátek 9.6. u vydavatelství Suprahon a spolu s Annou Paulovou na něm hraje výkvět českých instrumentalistů: violistka Kristina Fialová, klavírista Ivo Kahánek, houslista Jan Fišer, flétnista Oto Reiprich, violoncellista Vilém Vlček (nedávno také host Hudby v miléniu) a fagotista Jan Hudeček.

Album otevírá známá Martinů Sonatina pro klarinet a klavír, jeho zbytek však už zcela patří Karlu Husovi. Najdeme zde virtuózní a folklórem inspirované Slovenské evokace, vlastenecký sentiment vzbuzující Čtyři české skici v úpravě pro klarinet a klavír, dále pak originální dechové trio Dvě preludia pro flétnu, klarinet a fagot a také Sonátu à tre pro housle, klarinet a klavír, v níž každé větě dominuje jeden z nástrojů. Závěr nahrávky, prodchnuté mistrovskou intepretací všech účinkujících, patří už jen samotné protagonistce a Třem studiím pro sólový klarinet, které Karel Husa napsal roku 2008 coby povinnou skladbu pro 60. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

Foto: Anna Paulová (©Martin Suchánek)

Podcast