Mistr Gramofon Emile Berliner vynalezl nejen gramofonovou desku, ale i vrtulník a první mikrofon

Nebýt jednoho 4. března před necelými 150 lety, patrně by dnes rozhlasový éter, ale i celý hudební a zábavní průmysl vypadal úplně jinak. Resp. by nejspíš vůbec neexistoval. 4. března roku 1877 totiž vynalezl tvůrce gramofonové desky a gramofonu Emile Berliner první mikrofon, tedy zařízení pro přeměnu akustického signálu na signál elektrický.

Na další vývoj hudebního průmyslu měl pak vliv i další rozvoj techniky. Na Berlinerův vynález navázal Edward C. Wente z Western Electric Engineering Department (předchůdce Bell Telephone Laboratories) sestrojením kondenzátorového mikrofonu. Patentovou přihlášku na tento mikrofon podal 16. března 1916 pod číslem 187,978; patent získal 16. března 1920.

GettyImages-90728134 Berliner gramophone, c 1891.jpg
  • Berlinerův gramofon, 1891 (©GettyImages)

Mikrofon, gramofonová deska i vrtulník...

V Německu narozený americký vynálezce židovského původu Emile Berliner se narodil 20. května 1851 v Hannoveru. V roce 1870 se přestěhoval z Německa do Spojených států, do Washingtonu D.C. Americké občanství získal v roce 1881. Do Evropy se pak vracel, aby tu zpeněžil některé ze svých nejslibnějších vynálezů. K těm nejznámějším patřil právě mikrofon v roce 1877 a o deset let později gramofon. Žil a podnikal střídavě v USA, Německu, ve Velké Británii a v Kanadě.

Otec Emile Berlinera byl obchodníkem a Emil měl dvanáct sourozenců, z nichž dva zemřeli ještě v dětství. Po střední škole začal Emile pracovat v otcově obchodě, ovšem záhy odešel do Spojených států amerických, nejspíš proto, aby se vyhnul narukování do prusko-francouzské války. V USA si také změnil své původní křesní jméno Emil na Emile. Nejprve žil ve Washingtonu, později v New Yorku, kde získal místo v laboratoři Constantina Fahlberga, objevitele sacharinu, který jej nadchl pro vědu. Ostatně v té době byl svět plný senzačních zpráv o nových vynálezech a jedním z nich byl i telefon, který sestrojil Alexander Graham Bell.

Když Berliner Bellův přístroj prozkoumal, byl zklamán tím, jak málo je slyšet hlas z druhé strany přístroje. Sestrojil tedy svůj první velký vynález, přístroj, který nazval „volný kontaktní vysílač“mikrofon. A požádal o podíl na patentu telefonu. Ten sice nevysoudil, ale Bellův kolega Thomas Watson Berlinera navštívil, aby si mikrofon prohlédl, a protože byl nadšen, nabídl Berlinerovi místo v Bellových laboratořích. Berliner přijal a Bellova firma v roce 1877 zaregistrovaný patent mikrofonu odkoupila za 50 000 dolarů. Pravda, k prvnímu mobilnímu přístroji vedla ještě dlouhá cesta, nicméně stávající přístroj nastoupil své vítězné tažení světem a Berliner se díky penězům stal ekonomicky nezávislým.

shutterstock_238058590 emile Berliner.jpg
  • Emile Berliner a jeho gramofon (©ShutterStock)

Z Bellovy firmy Berliner odešel v roce 1884, vrátil se do Washingtonu a založil tu vlastní firmu. Věnoval se svým dalším projektům: sestrojil první gramofon a gramofonovou desku. Ten si, včetně desek, nechal patentovat roku 29. září 1887 ve Washingtonu a 8. listopadu 1887 v Německu. První záznamové desky byly ze skla, později ze zinku a průlomem byl nástup plastu. Berliner prokázal i neobyčejný obchodní talent; založil gramofonovou společnost určenou k masové výrobě zvukových desek a gramofonů a za účelem propagace navázal spolupráci se dvěma pěveckými hvězdami té doby, pěvkyní Nellie Melbou a hlavně nejslavnějším tenorem Enricem Carusem. V roce 1898 pak prodal více než sedm set tisíc desek a začal prodávat práva na svůj patent a zakládat společnosti po celém světě – v Kanadě, Německu i Velké Británii. Na vývoji gramofonu pracoval i v dalších letech, nechal si patentovat i ochrannou známku, která představovala psa, na kterého z gramofonu promlouvá jeho pán. I tuto značku a nápisem His Master’s Voice („hlas jeho pána“, „pánův hlas“) si Berliner nechal patentovat. Později svůj podíl Berliner odprodal a v USA pak postupně jeho jméno z hudebního průmyslu zmizelo a bylo nahrazeno jmény Victor a Victrola.

GettyImages-516482258 emile Berliner a syn.jpg
  • Emile Berliner a jeho syn Henry A. Berliner s vynálezem svého vrtulníku (©GettyImages)

Gramofon ale nebyl jediným vynálezem Emile Berlinera. Lákalo jej také letectví, zdokonalil letecký motor, sestrojil rotační letecký motor „Gyro“. Se synem Henrym Berlinerem sestrojil vrtulník, který se prvně vznesl roku 1919. V roce 1924 postavil se synem další typ vrtulníku, který byl až do roku 1939 nejvýkonnějším vrtulníkem v USA. Model tohoto vrtulníku je umístěn v College Park Aviation Museum v Marylandu. V roce 1909 založil Emil Berliner ve Washingtonu společnost na výrobu leteckých rotačních motorů Gyro Motor Company, která vyráběla přibližně do roku 1926.

Emile Berliner zemřel 3. srpna 1929 se Washingtonu.

Úvodní foto: Emile Berliner (©GettyImages)

Podcast