Pravý rytíř: Princezna Isabela sídlila na hradě Roštejn

Lovecký hrad Roštejn plnil i strážní funkci. Patří k nejlépe dochovaným stavbám svého druhu a zahrál si v řadě pohádek i filmů.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

Hrad Roštejn stojí na skalnatém vrchu ve výšce 677 metrů nad mořem v romantické krajině Javořických vrchů v katastru obce Doupě v okrese Jihlava. Gotický hrad ze 14. století s dominantní sedmibokou věží, ukrytý v lesích, byl v polovině 16. století přeměněn v lovecké sídlo, obklopené oborou. Na hradě Roštejn se točila řada pohádek, například Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, či Pravý rytíř.

LandingPage_02_600x400.width-800.jpg

Český televizní pohádkový film režiséra Martina Dolenského Pravý rytíř vznikl v roce 2016 a premiéru měl na Štědrý večer téhož roku. Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí vznikl podle scénáře Petra Hudského a v hlavních rolích se objevili Lukáš Vaculík, Jan Komínek, Lucie Černá, Táňa Pauhofová a řada dalších předních českých herců.

Hlavním hrdinou je rozvážný a mírumilovný mladík Vincent, který rád čte a maluje. Je pravým opakem svého otce Theodora, který má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Má však trošku jiné představy o jeho výchově a budoucnosti. Podle jeho představ má jezdit na koni a ohánět se mečem; chce z něj udělat nejlepšího rytíře všech dob – „pravého rytíře“! Když se pak Vincent vydá do světa najít ztracenou princeznu Isabelu, otec jej doprovází a dohlíží na něj. Na cestách se setkají s černokněžníkem, navštíví říši vil, a nakonec osvobodí krásnou princeznu. Díky všem těmto peripetiím, které musí přestát, otec pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si naopak uvědomí, že se zlem je nutné bojovat.

Film se natáčel v Jindřichově Hradci, na Landštejně, v Dolském mlýně u Hřenska, na Horní tvrzi v Kestřanech, v brdských lesích, ve skalách u Tisé na Ústecku, na hradě Loket i na hradě Roštejn.

Autorem hudby k filmu byl skladatel Petr Wajsar, několik písniček pro něj napsal a nazpíval také písničkář Xindl X.

Pozdně gotický hrad Roštejn nechali vybudovat v první polovině 14. století páni z Hradce.

Jeho název (původně psáno německy Rosenstein) připomíná erb rodiny zakladatelů – zlatou pětilistou růži v modrém poli. Hrad byl zřejmě od počátku zamýšlen jako lovecký, ale v počátcích své existence plnil i strážní funkci. V průběhu druhé poloviny 16. století nechal objekt přestavět tehdejší majitel Zachariáš z Hradce. V této době byla také poprvé písemně zmíněna obora, která hrad obklopovala a sloužila postupně k chovu různých druhů spárkaté zvěře.

Dalšími majiteli byli Slavatové z Chlumu a Košumberka, Lichtensteinové z Kastelkornu a Podstatští Lichtensteinové. V roce 1915 Roštejn po úderu blesku do hradní věže vyhořel. Po skončení II. světové války byl objekt spolu s celým panstvím Telč zestátněn. Větší opravy byly zahájeny v roce 1958 a od roku 1969 je Roštejn přístupný veřejnosti. V letech 2018–2019 byly pak v prostorách hradu otevřeny dvě nové expozice, jejichž hlavními tématy jsou příroda, lovectví a myslivost a prezentace objektu jako loveckého sídla.

profimedia-0435240194 Roštejn 2.jpg

Interiér hradu Roštejn (©Profimedia)

Hrad Roštejn patří k nejlépe dochovaným stavbám svého druhu. Jeho dominantou je sedmiboká gotická věž vysoká 45 m s dohledností až několik desítek km; za příznivých podmínek jsou vidět dokonce i rakouské Alpy. V interiérech se nacházejí cenné pozdně renesanční nástěnné malby erbů v Erbovním sále, rostlin v Botanickém sále a koňů v Pracovně polesného. Součástí hradu je i kaple sv. Eustacha, patrona všech lovců, předchůdce sv. Huberta.

Na hradě a v jeho blízkém okolí probíhalo natáčení částí několika filmů, zejména pohádek, například Z pekla štěstí 2, Černá fortuna, O Radkovi a Mileně, Jak se budí princezny, Pravý rytíř či Bajkeři.

K hradu Roštejn se váže i celá řada pověstí. Např. o čertu, který se podílel na stavbě Roštejna. Pán na Telči si totiž usmyslel postavit na kopci na skále hrad, ale neměl peníze ani stavitele. Upsal se tedy ďáblu, který dokonce slíbil postavit hrad za pouhou jednu noc. Nosil kameny od Telče a stavbu by do rána určitě stihl postavit, nebýt toho, že na Starém Městě žila chytrá selka, která hradního pána tajně milovala. Ta proto před rozedněním probudila kohouta, který zakokrhal a hloupý čert si myslel, že už je ráno. Stavbu proto nedokončil. Poslední kámen odhodil vztekle směrem ke Staroměstskému rybníku a pán tak byl zachráněn od pekelných sil.

Další pověst vypráví o velice krutém rytíři, který kdysi obýval Roštejn a nadevše miloval peníze. Nestačilo mu, že do krve sdíral své poddané, ale s bandou vyvrhelů často vyrážel do okolí, aby vraždil a loupil. Nakradené zlaťáky schraňoval v sudu hluboko v podzemí hradu, ovšem když už měl sud téměř plný, onemocněl a zemřel. Boží trest ho neminul. Proměněn v šeredného čerta sedí na svém krví zbroceném pokladu a bez zamhouření oka ho musí hlídat až do soudného dne.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x480.width-800.jpg

Foto: Hrad Roštejn (©Profimedia)

Podcast