Princ Bajaja: Pod kámen vedle brány hradu Pirkštejn vložil klíč od hradu Princ Bajaja, než odjel hledat štěstí do světa

I letos se hrad Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou znovu otvírá veřejnosti.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

Hrad Pirkštejn se nachází v Ratajích nad Sázavou v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji. Součástí areálu zříceniny s hradební zdí, palácem, hospodářskou budovou, válcovou věží, hradbou parkánu a chodbou k vodě je i šíjový příkop a most. Na tomto gotickém hradě ze 14. století se natáčel hraný film režiséra Antonína Kachlíka z roku 1971 Princ Bajaja.

LandingPage_02_600x400.jpg

Hrdinou filmu Bajaja, který vznikl podle stejnojmenné pohádky Boženy Němcové, je mladý princ, který se po smrti rodičů vydává do světa. Při svém putování se seznámí s kouzelným mluvícím koněm a zamiluje se do krásné princezny Slavěny. Na radu svého koně předstírá němotu, zaváže si jedno oko a jako obyčejný nuzák vstoupí do služeb zámeckého zahradníka. Podle zvuků, které vydává, mu začnou přezdívat Bajaja. Když se na zámku objeví zlý drak, který hrozí zničením celého království, pokud nedostane princeznu, Bajaja oblékne zbroj, nasedne na svého koně a princeznu zachrání. Aby nebyl poznán, ihned po boji odjede. Toho využije podlý Černý rytíř a donutí princeznu, aby přísahala, že to byl on, kdo ji zachránil.

Do hlavní role filmu obsadil režisér Antonín Kachlík slovenského herce Ivana Palúcha, kterého do češtiny předaboval Petr Štěpánek. Zajímavostí je, že tento herec namluvil zároveň i Bajajova koně. V roli Bajajova koně, se ovšem vystřídalo koní celkem pět, protože ani jeden neuměl všechny požadované kousky. Původně měl Bajaja jezdit na arabském koni. Ten se ovšem při souboji s drakem (který měřil celkem 36 metrů; jen jedna hlava měřila metry tři) splašil a utekl. Podobně filmaři pochodili s desítkou dalších možných koní, teprve když obsadili vysloužilého cirkusového koně, mohla být scéna s drakem, který dští síru, natočena.

V titulcích je uvedena jako autorka scénáře Eva Košlerová. Ta ovšem pouze kryla skutečné autorství tehdy zakázanému scénáristovi Františku Pavlíčkovi. Ostatně ve filmu se objevily i další zásahy. Tehdejší ústřední dramaturg Ludvík Toman, který nenáviděl všechno, co souviselo s náboženstvím a vírou, ke scénáři této pohádky připsal: "Vynechat pokřižování babičkou, těmto věcem je třeba se vyhnout."

Pohádka se natáčela převážně v Českém ráji, kromě zříceniny hradu Pirkštejn i v okolí a na zámku Hrubá Skála. Tady se točila například hostina a rytířské klání i bitva s družinou Černého prince. Odjezd princezny Slavěny do dračí sluje se pak točil na mostu u hradu Valdštejn. A točilo se i u rybníku Věžák, který se později objevil i ve filmu Marie Poledňákové z roku 1978 Jak dostat tatínka do polepšovny.

Pirkštejn se ve filmu objevuje ve scéně, kdy princ Bajaja opouští zpustlé rodové sídlo, vkládá klíč pod kámen vedle hradní brány a vydává se do světa hledat štěstí jako němý zahradník.

Václav Trojan: Princ Bajaja

Hrad Pirkštejn přináleží městysu Rataje nad Sázavou, ležícímu asi 27 km jihozápadně od Kutné Hory. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1289. Samotný hrad Pirkštejn založil patrně Jindřich z Lipé v první polovině 14. století; první písemná zmínka pochází z roku 1346. V polovině 60. let 14. století přešel hrad na pány z Pirkštejna. V roce 1447 hrad vyhořel, poté roku 1463 připadl Viktorinu z Poděbrad, který ho v roce 1487 spolu s Ratajemi prodal pánům ze Švamberka. Majitelé se pak střídali, za selského povstání v roce 1627 byl těžce poškozen a až Oktavián Kinský nechal v letech 1713–1724 pustý hrad upravit na faru a zvonici.

Hrad stojí na skalnatém ostrohu, který je obtékán Živým potokem. Hlavním objektem hradu se stal patrový gotický palác se zaoblenými nárožími a až 2 metry silnými zdmi. Od zástavby městečka je oddělen příčným šíjovým příkopem. Má podobu konzervované zříceniny; zástavba hradu sestává z hradební zdi, paláce s rizalitem, hospodářské budovy, válcové věže, hradby parkánu a chodby sestupující k vodě. K celku patří také šíjový příkop a most s parapetní zdí, jímž je příkop překlenut. Hrad patrně neměl předhradí, jeho funkci zastával druhý hrad v městečku.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x480.width-800.jpg

Foto: Profimedia

Podcast