Premiéru opery Nížina poznamenal náhlý skon představitele titulní role

Před 120 lety, 15. listopadu 1903 byla v Novém německém divadle v Praze, dnešní Státní opeře Praha, poprvé provedena opera Tiefland neboli Nížina německého skladatele Eugena D´Alberta. Úspěch byl nevalný. Důvodem pro vlažné přijetí díla byl s největší pravděpodobností krátký čas pro nastudování hlavní role Pedra.

Tříaktová opera Tiefland (Nížina) z pera německého skladatele Eugena d'Alberta vznikla na libreto Rudolpha Lothara podle katalánské divadelní hry Terra baixa autora Àngela Guimerà z roku 1896. Tiefland je d’Albertova sedmá a zároveň jedna z jeho nejznámějších oper.

Poprvé byla provedena 15. listopadu 1903 v Novém německém divadle v Praze. Důvodem pro vlažné přijetí díla mohlo být nové nastudování hlavní role Pedra v relativně krátkém čase. Tenorista Wilhelm Elsner, který se měl při premiéře zhostit hlavní úlohy, totiž krátce před premiérou náhle zemřel, a sólista, který jej na premiéře pohotově zaskočil, neměl na nastudování rozsáhlé role dostatek času.

Zda bylo právě toto hlavním důvodem vlažného přijetí díla není průkazné, v každém případě pro další uvedení v Hamburku a Berlíně autor v roce 1907 operu revidoval. Premiéra opery na americkém kontinentu se konala v Metropolitní opeře v New Yorku 23. listopadu 1908 s Emou Destinnovou a Erikem Schmedesem v hlavních rolích.

V současné době se Tiefland stále pravidelně na operních pódiích objevuje, a to zejména v Německu a Rakousku, zatímco v neněmeckých zemích je uváděno spíše sporadicky. Nicméně intermezzo z této opery se poměrně často objevuje jako samostatný kus na koncertních pódiích.

Německý klavírista a skladatel Eugene Francis Charles d'Albert se narodil 10. května 1864 v Glasgowě. Je autorem jednadvaceti oper v nejrůznějších stylech, k jeho nejúspěšnějším orchestrálním dílům patří jeho violoncellový koncert z roku 1899, symfonie F dur z roku 1866, dva klavírní koncerty a k dalším významným kompozicím patří i jeho dva smyčcové kvartety.

Malý muž s velkým srdcem

Eugene d´Albert měl pestrý osobní život. Přesto, že měřil pouhých 150 centimetrů a byl podsadité postavy, stačil se během svého života šestkrát oženit a měl osm dětí. Jeho první manželkou byla v době sňatku ještě nezletilá herečka výmarského divadla Louise Salingré, druhou - naopak o řadu let starší než d´Albert - venezuelská klavíristka, zpěvačka a skladatelka Teresa Carreño, která v době jejich sňatku měla již 5 dětí z předchozích manželství s houslistou Emilem Sauretem a operní hvězdou Giovanni Tagliapetrou. Manželkou číslo tři byla sopranistka Kermine Finck, která mj. vytvořil roli čarodějnice v opeře Engelberta Humperdincka Jeníčkek a Mařenka; následovaly vdova po básníku Ludwigu Fuldovi Ida Fulda; mladičká klavíristka Friederike ("Fritzi") Jauner; a poslední manželkou byla Hilde Fels. Jeho poslední společnicí byla milenka Virginia Zanetti. Než se ovšem d´Albertovi podařilo z bývalé služebné učinit manželku číslo 7, zemřel v roce 1932 na selhání srdce. Stalo se tak ve věku jeho 67 let v lotyšské Rize, kam cestoval kvůli rozvodu se svou šestou manželkou.

Úvodní foto: Eugene d´Albert (©Wikipedie)

Podcast