Vegetariánka, která se proslavila wagnerovskými rolemi. Sopranistka Lilli Lehmann

Před 175 lety se narodila německá operní pěvkyně a pedagožka Lilli Lehmann. K jejím zásadním rolím patřily postavy v Mozartových a Wagnerových operách. Umělecká ředitelka Salcburského festivalu byla přesvědčenou vegetariánkou a odmítala na kostýmech nosit ptačí peří.

Koloraturní sopranistka Lilli Lehmann, plným jménem Elisabeth Maria Lehmann, se narodila 24. listopadu 1848 ve Wüzburgu. Jejím otcem byl tenorista Karl-August Lehmann, matkou sopranistka Maria Theresia Löw. I mladší sestra Lilli – Marie se stala operní sopranistkou, sólistkou dvorní opery ve Vídni.

První lekce dostávala Lilli od matky, která byla primadonou v operním domě v Kasselu, kde byl v té době dvorním dirigentem německý skladatel, houslista a dirigent Louis Spohr. Lilli Lehmann debutovala v Praze v roce 1866, kde zpívala z počátku menší role, mimo jiné například i v Mozartově Kouzelné flétně. Po studiích u Heinricha Laubeho v Lipsku následoval její debut v Berlíně, kde se v roce 1870 představila v Meyerbeerově opeře Das Feldlager in Schlesien.

V roce 1876 zpívala Lilli Lehmann na prvních Bayreuthských slavnostech, kde účinkovala v prvních kompletních představeních Wagnerova Ringu jako Woglinde a Helmwige. V roce 1884 vystupovala v Londýně a v letech 1885-1899 účinkovala v Metropolitní opeře v New Yorku, kde se zasloužila o popularizaci Wagnerovy hudby.

GettyImages-516019676.jpg
  • Lilli Lehmann (©GettyImages)

V roce 1899 vystoupila v londýnské Královské opeře Covent Garden a v letech 1903 a 1909 zpívala v Paříži a Vídni. V roce 1905 účinkovala na Salcburském festivalu a později se stala jeho uměleckou ředitelkou. Kromě opery se také s velkým úspěchem věnovala i koncertním písním a až do svého odchodu z koncertních pódií ve 20. letech 20. století vystupovala na koncertních recitálech.

Její velký rozsah a vyzrálý hlas jí získal pověst nejen jedné z největších wagnerovských pěvkyň své doby, ale také ideální interpretky Belliniho Normy i Mozartových oper. Byla považována za nepřekonatelnou Brünnhildu a Isoldu, ale zpívala i překvapivě širokou škálu dalších rolí. Během své kariéry ztvárnila 170 různých rolí v celkem 119 německých, italských a francouzských operách. Byla nejen výtečnou pěvkyní, ale také skvělou herečkou.

V roce 1916 založila Lilli Lehmann v salcburském Mozarteu Mezinárodní letní akademii

Učební plán akademie se zpočátku soustředil na výuku zpěvu, ale později byl rozšířen na širokou škálu hudebních lekcí. Tato akademie je dodnes se svými více než 60 odbornými kurzy jednou z největších a nejrenomovanějších institucí svého druhu na světě a na počest své zakladatelky uděluje medaili Lilli Lehmannové.

gettyimages-541551503-612x612.jpg
  • Paul Kalisch (©GettyImages)

V roce 1888 se Lilli Lehmann provdala za německého tenoristu Paula Kalische. Ten po studiích v Itálii a debutu v roli Edgarda v Donizettiho Lucii z Lammermooru zpíval v královských operách v Mnichově, Berlíně a Vídni a ve Stadttheater v Hamburku, Lipsku a Kolíně nad Rýnem. Po svatbě s Lilli Lehmann zpíval v Tristanovi a Isoldě v Londýně a poté strávil šest sezón ve Spojených státech amerických. Po návratu do Evropy absolvoval turné po Německu a zpíval také ve Vídni, Budapešti, Paříži a Londýně; největšího úspěchu však dosáhl na Wiesbadener Festspiele, kde zpíval před královskou rodinou. Za své úspěchy a zásluhy byl saským vévodou Ernst jmenován Kammersängerem, což byl v Německu čestný titul pro významného zpěváka opery a vážné hudby.

Vegetariánka, která odmítala na ženských kloboucích ptačí peří

V roce 1896 se Lilli Lehmann stala vegetariánkou, což podle jejích slov zlepšilo její kariéru i zdraví; dle vlastního vyjádření přestala trpět únavou a bolestmi hlavy. Její strava se skládala z ovoce, rýže, mléka, vajec, sýra, zeleniny a žitného chleba, i když přiznávala, že si dvakrát ročně dopřeje rybu. Anglický spisovatel, novinář a kritik Rupert Christiansen Lehmannovou popsal jako "fanatickou vegetariánku a odpůrkyni vivisekce a nic ji v New Yorku nepotěšilo více než to, že bylo zakázáno bičování koní". Vedla také kampaň proti používání peří z exotických ptáků na ženských kloboucích a kostýmech a po operních představeních nabízela svůj autogram ženám, které slíbily, že nebudou nosit peří v kloboucích.

Lilli Lehmann zemřela ve věku 80 let 17. května 1929 v Berlíně.

GettyImages-919716908.jpg
  • Podpis Lilli Lehmann (©GettyImages)

Úvodní foto: Lilli Lehmann (©GettyImages)

Podcast