Harmonie z Rachmaninovových prvních děl jsou jako horká čokoláda, říká klavírista Lukáš Vondráček

Během pandemie nahrál jeden z nejuznávanějších českých klavíristů současnosti Lukáš Vondráček se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou jeho šéfdirigenta Tomáše Braunera komplet Klavírních koncertů Sergeje Rachmaninova. Nyní jej slavnostně pokřtí na dvou koncertech FOK 29. a 30. března 2023 ve Smetanově síni Obecního domu.

CD vyšlo 24. března 2023 u hudebního vydavatelství Supraphon a přináší nejen všechny čtyři Rachmaninovovy koncerty, ale též jeho Rapsodii na Paganiniho téma pro klavír a orchestr.

Lukáš Vondráček a Sergej Rachmaninov – málokdy je vidět spojení interpreta se skladatelem tak silné, bytostné a nabité energií. Když dostal patnáctiletý Vondráček pozvání od Vladimira Aškenazyho a České filharmonie k provedení Prvního Rachmaninovova koncertu, měl už za sebou řadu zahraničních koncertních a soutěžních úspěchů. Rok poté uskutečnil své americké turné a představil se v Carnegie Hall, v roce 2016 pak devětadvaceti letech triumfoval v Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Tehdy pod taktovkou Marin Alsop oslnil Rachmaninovým Koncertem pro klavír a orchestr č. 3 d moll.

Později přiznal, že si autorova díla zamiloval od prvního setkání: „Je vděčný nejenom technikou, ale také všemi kontrasty, nedozírnou škálou dynamiky… Co více si můžeš jako člověk, který je pohlcen barevností zvuku, přát? Je to čistá krása,“ poznamenal Lukáš Vondráček, kterého ke koncertnímu provádění Rachmaninova nyní zvou nejvýznamnější orchestry a dirigenti světa. Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pravidelně spolupracuje od roku 2017, kdy bývá hostem orchestrálních koncertů i klavírních recitálů. Dvojalbum je připomínkou letošního dvojitého výročí Sergeje Rachmaninova.

Lukáš Vondráček tedy vystoupí 29. a 30. března ve Smetanově síni Obecního domu, kdy spolu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK zahraje dílo, které z Rachmaninovových děl hrál patrně nejčastěji, a sice Rapsodii na Paganiniho téma.

V druhé části večera zazní Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera. Ta vznikla v letech 1901 a 1902, většinou v letních měsících na Mahlerově chatě v Maierniggu. Mezi jeho nejvýraznější znaky patří sólo na trubku, které otevírá dílo s rytmickým motivem podobným úvodu Páté symfonie Ludwiga van Beethovena, sóla na lesní roh ve třetí větě a často hrané Adagietto. Celý večer bude orchestr FOK řídit jeho šéfdirigent Tomáš Brauner.

Více o nahrávání samotném, práci na postprodukci a programu koncertu FOK prozradí ve studiu Classic Praha šéfdirigent FOK Tomáš Brauner a dramaturg tělesa Martin Rudovský.

Nad tématem se setkali s Martinou Klausovou a rozhovor v premiéře zazní na Classic Praha v neděli 26. března 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 27. 3. na 11:30.

Foto: Lukáš Vondráček (©Profimedia)

Podcast