Soubory staré hudby X: René Jacobs a Concerto Vocale

Plodná 70. léta - tedy plodná z hlediska vzniku souborů staré hudby - zrodila i belgický ansámbl Concerto Vocale.

Jeho zakladatel René Jacobs se narodil v Gentu v roce 1946 a svou hudební kariéru zahájil jako chlapecký sborista v Cathédrale Saint-Bavon v rodném městě. Tento prvotní koníček ovlivnil jeho další směřování: v centru stojí hudba volální. Od renesance po klasicismus, od komorních madrigalů po opery.

Později studoval Jacobs klasickou filologii na univerzitě v Gentu a zároveň pokračoval ve zpěvu (jeho oborem je kontratenor) v Bruselu a Haagu. Pod laskavou patronací legend, jako byli bratři Kuijkenové, Gustav Leonhardt a Alfred Deller, se rozvíjela jeho kariéra kontratenoristy - brzy se stal známým jako jeden z nejlepších. Jako zpěváka jej můžeme slyšet na velkém množství nahrávek méně známé barokní hudby (Antonio Cesti, d'India, Ferrari, Marenzio, Lambert, Guédron, William Lawes a další). Zpíval také na velmi ceněných snímcích významných Bachových děl (například Matoušovy pašije pod vedením Gustava Leonhardta a Philippa Herrewegha).

Reného Jacobse coby zpěváka představuje starší ukázka, kde znějí madrigaly, jejichž autorem je renesanční skladatel Luca Marenzio (ca 1553-1599).

Dnes je René Jacobs - zpěvák, dirigent, badatel a pedagog - jednou z nejvýznamnějších osobností současné barokní a klasické scény.

Často je zván jako hostující dirigent - evropské operní domy se dnes už nezdráhají oslovit odborníky na historicky poučenou interpretaci, chtějí-li inscenovat barokní titul. A tak potkala Jacobse angažmá v berlínské Státní opeře i v Théâtre de la Monnaie v Bruselu a vídeňském Theater an der Wien a v dalších prestižních divadlech v Evropě, Americe a Asii.

Jeho činnost v každé oblasti vyniká neúnavným průkopnickým duchem, rozsáhlým výzkumem historických pramenů a osobitou kombinací erudice a hudebního instinktu, jejímž příkladem jsou mimo jiné mezinárodně uznávané nahrávky Mozartových oper. Jeho CD s Figarovou svatbou získalo cenu Grammy a anglický časopis Gramophone vzdal hold všem jeho interpretacím Mozartových oper. René Jacobs, který se stal čestným doktorem univerzity v Gentu, získal řadu mezinárodních ocenění a vyznamenání.

Vedle této čilé operní činnosti zaujímala v kariéře Reného Jacobse vždy velmi důležité místo duchovní hudba. Zde diriguje soubor Schola Cantorum Basiliensis v kantátě Dietricha Buxtehudeho Membra Jesu nostri.

Jacobs pravidelně diriguje orchestry a soubory jako Concerto Köln, Orchestra of the Age of Enlightenment, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester, Nederlands Kamerkoor a RIAS Kammerchor při nahrávání a koncertních turné.

V letech 1991-2009 byl Jacobs uměleckým ředitelem operních programů na festivalu staré hudby v rakouském Innsbrucku. Vyučoval také interpretaci a barokní zpěv na Schola Cantorum Basiliensis.

Podcast