Příhody lišky Bystroušky, Sinfonietta, Glagolská mše. To jsou erbovní díla Leoše Janáčka.

Před rovnými 95 lety zemřel významný český skladatel Leoš Janáček.

Světově proslulý a osobitý a originální skladatel Leoš Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech na severovýchodní Moravě jako devátý ze třinácti sourozenců. V jedenácti letech jej otec poslal studovat hudbu do brněnské klášterní fundace. V Brně absolvoval také reálku a učitelský ústav a poté odešel do Prahy na varhanickou školu. Po návratu do Brna se zapojil do místního společenského a kulturního života. Učil na místním učitelském ústavu, byl varhaníkem na kůru starobrněnského klášterního kostela, působil jako sbormistr a dirigent.

Výstavu k jeho letošnímu půlkulatému výročí úmrtí připravilo Muzeum české hudby.

V roce 1881 byl jmenován ředitelem nově založené brněnské varhanické školy a jeho přičiněním byl pak ústav přeměněn na konzervatoř. Působil také jako hudební kritik v Hudebních listech, které v letech 1884-1888 sám vydával. Věnoval se soustavnému studiu a sběru moravské lidové písně a působil i jako organizátor. Roku 1898 utvořil v Brně kruh pro udržování symfonického orchestru a podílel se na vzniku hudebního odboru Klubu přátel umění v Brně, jehož byl od r. 1910 předsedou.

V roce 1919 byl Janáček jmenován profesorem mistrovské školy pražské konzervatoře, členem hudebního poradního sboru při ministerstvu školství a národní osvěty, členem České akademie, Pruské akademie umění, dopisujícím členem The School of Slavonic Studies v Londýně, předsedou Klubu moravských skladatelů a členem většiny významných českých hudebních spolků a korporací. Jeho stěžejní díla byla poctěna národními cenami a cenami České akademie. Masarykova univerzita v Brně udělila Leoši Janáčkovi v roce 1925 čestný doktorát filosofie jako jednu z nejvyšších poct za jeho celoživotní tvůrčí odkaz.

K Janáčkovým nejznámějším dílům patří opery Její pastorkyňa, Příhody lišky Bastroušky, Káťa Kabanová, Věc Makropulos a Z mrtvého domu a podle statistiky portálu Operabase se Janáček řadí mezi 20 nejhranějších operních skladatelů vůbec. Světově proslulé jsou i jeho orchestrální skladby, především Sinfonietta, Glagolská mše nebo orchestrální rapsodie Taras Bulba.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 11. srpna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 13. 8. v 9:00 a středu 16. 8. ve 22:00.

Foto: Leoš Janáček (©GettyImages)

Podcast