Kouzla králů: Dějištěm pohádky byl i nedobytný hrad Kost

Legenda praví, že své jméno získal proto, že byl tvrdý jako kost a pro nepřítele nedobytný. Dnes jej dobývají turisté a filmaři.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice. Nachází se asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Interiéry i exteriéry hradu Kost se objevily v řadě filmů a pohádek, například Radúz a Mahulena, S čerty nejsou žerty, O ztracené lásce, či Kouzla králů.

LandingPage_02_600x400.width-800.jpg

Český televizní pohádkový film Kouzla králů vznikl v roce 2008 a v premiéře byl odvysílán na Štědrý den roku 2008. Režisérem a scenáristou byl Zdeněk Zelenka.

Výpravná pohádka vypráví o dvou královstvích. V jednom vládne zlý a pomstychtivý král Vladan, ve druhém spravedlivý a hodný král Dobromil. Ten vlastní vzácný šperk, rubínové srdce, které má navíc mimořádné vlastnosti. Není tedy divu, že o něj usiluje zlá královna ohně, která touží zvítězit ve věčném sporu se svou sestrou, laskavou královnou vod. Aby přinutila krále vzdát se tohoto klenotu, začaruje Dobromilovu dceru Marianu do ohnivého plamene. Nikdo v Dobromilově království nemá dost odvahy, aby Marianu vysvobodil, a tak král hledá zachránce i ve Vladanově říši. Tady objeví statečného mládence Tadeáše, který má pro strach uděláno. Přesto, že se královna ohně snaží Tadeášovi záchranu Mariany zhatit, jako ve správné pohádce nakonec vše dobře dopadne.

Titulní písní k pohádce je písnička Buchet je spousta. Pohádka se natáčela na vodním mlýně Hoslovice, zámku Žleby a hradě Kost. V hlavních rolích Mariany a Tadeáše se objevili Petra Tenorová a Martin Kraus, Marianiny rodiče, krále a královnu ztvárnili Josef Abrhám a Libuše Šafránková, životní partneři i v osobním životě.

Autorem hudby k pohádce Kouzla králů je hudební skladatel, režisér, aranžér, producent a zpěvák Jiří Škorpík, člen vokálního kvartetu 4TET. Tento absolvent pražské konzervatoře v oboru klarinet je mimo jiné i autorem filmové hudby. Složil také například hudbu k muzikálu Antoinetta – královna Francie, i řadu písniček pro inscenace Divadla Spejbla a Hurvínka.

Jiří Škorpík: Píseň pražské tramvaje

Gotický hrad Kost se nachází v Českém ráji, v okrese Jičín

profimedia-0000010965 Kost 2.jpg
  • Hrad Kost (©Profimedia)

Jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu, v místě styku tří mohutných skalnatých údolí. Jedno, zvané Svatoprokopské, vede směrem na Libošovice, druhé - Plekánek, patří k nejkrásnějším v Českém ráji, a třetí, Turnovské údolí, je stejně jako dvě předchozí vodnaté. Ke zvláštnostem hradu Kost patří především hlavní věž, nazývaná Bílá, postavená na půdorysu lichoběžníku, což znamená, že když si stoupnete pod hrad, uvidíte z jednoho místa všechny čtyři rohy věže současně. Také díky lichoběžníkovému tvaru půdorysu věže nedopadaly na její zdi dělové koule kolmo, ale spíše se po nich svezly, aniž by je prorazily, což je možná i jedním z důvodů, proč hrad nebyl nikdy dobyt.

Ze všech tří stran byly kolem hradu kdysi vybudovány tři rybníky: Bílý, Černý a Labutí, z nichž první dva se dochovaly dodnes. Jednalo se o strategický čin; protržením hrází těchto rybníků bylo možno proměnit okolí hradu v těžko přístupný terén. Ve vzdálenějším okolí hradu se pak nacházejí další dva rybníky – Partotický a rybník Obora (Pilský).

Hrad Kost založil a vystavěl před rokem 1349 Beneš mladší z Vartemberka. Stavbu dokončili jeho synové Petr a Markvart z Vartemberka. Koncem 14. století nechali zbudovat na čtvrtém nádvoří kapli Panny Marie, později přesvěcenou na kapli sv. Anny, v níž byly cenné gotické sklomalby. Když se vdova po Petrovi z Vartemberka Škuňka v roce 1414 provdala za Mikuláše Zajíce z Házmburka, začal hrad střídat majitele. Po smrti Jana z Házmburka koupil hrad roku 1497 Jan ze Šelmberka; dalšími majiteli hradu pak byli páni ze Šelmberka, z Biberštejna, knížata z Lobkovic, od nichž Kost koupila hrabata Černínové z Chudenic. Dalším majitelem byl Václav Kazimír Netolický z Eisenberka a příbuzná hrabata Vratislavové-Netoličtí, po nichž dědil italsko-český rod dal Borgo-Netolický. Ten vlastnil Kost až do roku 1948, než byl hrad zkonfiskován komunistickým Československem.

Po sametové revoluci hrad zrestituoval v roce 1992 Giovanni Kinský dal Borgo, starší syn Václava Norberta Kinského a poslední majitelky hradu Anny Marie z rodu dal Borgo-Netolický, který dal přepsat polovinu vlastnictví hradu na svého bratra Pia Kinského a rodina dala prostřednictvím vlastní akciové společnosti Kinský dal Borgo hrad zrekonstruovat. Rozsáhlá rekonstrukce za více než 100 milionů korun skončila v roce 2021, areál hradu byl odvodněn, došlo ke stabilizaci zdí a podloží a byly opraveny hradby.

Legenda praví, že jméno Kost hrad dostal proto, že nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. V současné době je přístupný veřejnosti a nabízí prohlídku čtyř okruhů s tématikou rodu Kinských. K vidění jsou hradní paláce, zbrojnice s kolekcí pušek, pistolí a dalších zbraní, kaple, černá kuchyně i středověká mučírna s funkční gilotinou, klecí na čarodějnice a palečnicí. Ve zdejší hladomorně jsou údajně od třicetileté války zazděné ostatky vojáků, které v době obléhání nebylo možné pohřbít jinde. Ve spodním patře Velké bílé věže je zřízena moderní expozice zaměřená na stavební vývoj hradu, který je přiblížen pomocí animace a modelu.

Hrad Kost se díky svému malebnému vzhledu stal součástí celé řady filmů a pohádek, a to jak exteriéry hradu, tak interiéry. Například na hradním nádvoří najdeme zamřížované okno, za kterým byl uvězněn Petr Máchal a u kterého zpívala Adélka píseň Petře Petříčku, chlapče rozmilý v pohádce S čerty nejsou žerty. Dále se na hradě Kosti natáčely pohádky Paví pírko, O ztracené lásce, Ztracený princ, Řachanda, filmy Radúz a Mahulena, Toulavý Engelbert, Červený Bedrník, Kletba bratří Grimmů, Jan Hus i horor Hannibal – Zrození.

profimedia-0003888934 Kopiucův dstatel.jpg
  • Kopicův Statek (©Profimedia)

Zhruba desítku kilometrů od Hradu Kost se nachází Kopicův statek (dříve Jirošova rychta), roubená usedlost z konce 18. století, kulturní památka, jeden z nejzajímavějších příkladů lidové architektury pojizerského typu. Nynější stavení bylo postaveno v roce 1787 rolníkem Jiřím Jirošem, základy jsou ale patrně starší. Usedlost se skládá z obytného patrového domu s pavlačí, kolmo přistavěné konírny se stájí a protilehlých přízemních hospodářských budov. Dvůr uzavírá kamenná brána. Opodál stojí dřevěná stodola.

I Kopicův statek si zahrál v řadě českých pohádek a filmů. Točila se tu například Nesmrtelná teta, Princ a Večernice, Princ Bajaja, pohádka O ztracené lásce a film Prima sezóna.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x480.width-800.jpg

Foto: Hrad Kost (©Profimedia)

Podcast