Dnes pozapomenutý pianista byl učitelem předních klavíristů 20. století

Před 170 lety, 17. července 1853 se narodil německý klavírní virtuos, hudební pedagog a spisovatel Martin Krause. Jeho jméno dnes už patrně nikomu nic neříká, ale za jeho pedagogické úspěchy hovoří jména některých z jeho nejúspěšnějších žáků: Antonin Foerster, Edwin Fischer, Manuel María Ponce či Claudio Arrau.

Martin Krause se narodil v roce 1853 jako nejmladší syn učitele Johanna Carla Friedricha Krause ve vesnici Lobstädt nedaleko Lipska. Studoval nejprve v učitelském semináři a poté přešel na lipskou Královskou konzervatoř.

V roce 1882 se Martin Krause setkal s Ferencem Lisztem a stal se žákem jeho mistrovské školy. Poté se usadil v Lipsku, kde vyučoval hře na klavír a jako nadšený Lisztův žák tu založil první Společnost Ference Liszta. V roce 1882 se stal profesorem Královské hudební akademie v Mnichově, odkud přešel na Sternovu konzervatoř v Berlíně. Kromě pedagogické činnosti též publikoval v časopisech.

Martin Krause zemřel na španělskou chřipku v roce 1918 během dovolené v dolnobavorském Plattlingu.

Mezi Krausovy nejvýznamnější žáky patřili Antonin Foerster, Edwin Fischer, Manuel María Ponce či Claudio Arrau

Slovinský klavírní virtuos českého původu Antonin Foerster (1867 – 1915) byl nejstarším synem českého skladatele působícího ve Slovinsku Antona (Antonína) Foerstera a jeho ženy Petronily. Základní školu navštěvoval v Lublani, kam se rodiče přestěhovali brzy po jeho narození z chorvatské Senie. Základní hudební výchovu mu poskytnul otec a po složení maturity na lublaňském gymnáziu odešel studovat na konzervatoř do Lipska, kde byl jeho učitelem Martin Krause. V roce 1898 se stal učitelem hry na piano na Sternově konzervatoři v Berlíně, od roku 1904 učil na berlínské Scharwenkově konzervatoři a od roku 1909 na Musical College v Chicagu. Tady ovšem vážně onemocněl, a tak se vrátil na léčení do Evropy. V roce 1915 v Terstu zemřel. Jako ve své době významný pianista vystupoval Foerster ve všech větších městech Německa a Rakouska-Uherska a byl ceněným interpretem především klavírních děl Ference Liszta a Fryderyka Chopina.

edwin_fischer_teaching.jpg
  • Edwin Fischer (©www.edwinfischersommerakademie.com)

Švýcarský pianista a dirigent Edwin Fischer (1886–1960) byl zase považován za jednoho z největších interpretů Johanna Sebastina Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta ve dvacátém století. Narodil se v roce 1886 v Basileji. V roce 1904 se přestěhoval do Berlína, kde byl žákem Martina Krause. Stal se vyhledávaným doprovazečem a komorním hráčem, a poté se etabloval i jako sólový pianista. V roce 1931 byl po Ferruccio Busonim jmenován profesorem na berlínské Vysoké hudební škole. Založil také vlastní komorní orchestr, se kterým jako dirigent od klavíru uváděl hudbu 18. století. Edwin Fischer zemřel po delší nemoci v roce 1960 v Curychu.

ManuelPonce.jpg

Skladatel a klavírista Manuel María Ponce (1882–1948) je považován za otce mexické klasické hudby. Ve své tvorbě se soustředil na klavírní literaturu, komorní tvorbu, orchestrální díla a písně a také skladby pro sólovou kytaru. Vnesl do mexické hudby originální národní tón a jeho díla zdomácněla v repertoáru špičkových interpretačních umělců na celém světě.

Chilsko-americký klavírista Claudio Arrau (1903-1991) je považován za jednoho z nejlepších klavíristů 20. století. Proslul osobitým přednesem a v jeho širokém repertoáru byly skladby od období baroka až po hudbu moderní. Měl mimořádně rozsáhlý repertoár a jeho hra se vyznačovala velmi osobitým stylem.

Úvodní foto: Martin Krause (©Wikipedie)

Podcast